Ujawnianie informacji na temat podmiotów powiązanych

Globalizacja i ekspansja międzynarodowa przedsiębiorstw sprawiają, że system powiązań gospodarczych między podmiotami jest coraz bardziej złożony. Powiązania między jednostkami będące następstwem tych procesów utrudniają rzetelną ocenę działalności podmiotów oraz ich sytuacji majątkowej i finansowej bez wiedzy o wzajemnych transakcjach i relacjach.

Publikacja: 15.02.2022 12:20

Ujawnianie informacji na temat podmiotów powiązanych

Foto: Adobe Stock

Transakcje z podmiotami powiązanymi związane są również z nieodłącznym ryzykiem oszustw sprawozdawczych, gdyż mogą być one być wykorzystywane do prezentowania lepszych wyników i pozornej poprawy kondycji finansowej jednostki. Dlatego niezwykle ważne dla użytkowników sprawozdań finansowych jest pełne zrozumienie powiązań kapitałowych, osobowych i innych między jednostkami oraz charakteru i warunków transakcji, jakie są między nimi zawierane.

W celu umożliwienia interesariuszom uzyskanie wiedzy o transakcjach z jednostkami powiązanymi, Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR, ang. IASB – International Accounting Standards Board) opublikowała odrębny standard rachunkowości regulujący zakres i sposób ujawniania informacji w tym zakresie, Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 24 Ujawnianie informacji na temat podmiotów powiązanych (dalej: MSR 24)

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara