Ewidencja księgowa i podatki przy zakupie kart paliwowych dla pracowników

Rozliczanie zakupu paliwa przy pomocy kart paliwowych wymaga szczegółowej analizy dotyczącej charakteru transakcji, aby chronić się przed negatywnymi konsekwencjami podatkowymi. W pierwszej kolejności pracodawca, będący podatnikiem VAT powinien ocenić od kogo nabywa takie karty oraz czy posługiwanie się takimi kartami stanowi nabycie towaru oraz czy przysługuje mu prawo do odliczenia VAT.

Publikacja: 25.01.2022 12:44

Ewidencja księgowa i podatki przy zakupie kart paliwowych dla pracowników

Foto: Adobe Stock

Podatnik może korzystać z kart wydawanych bezpośrednio przez dostawców paliwa (np. koncerny paliwowe) albo brać udział w tzw. modelu trójstronnym, czyli korzystać z kart udostępnionych przez inne podmioty, które nie są emitentami tych kart.

W związku z wątpliwościami dotyczącymi kwalifikowania do celów VAT transakcji trójstronnych z wykorzystaniem kart paliwowych Ministerstwo Finansów opublikowało interpretację ogólną z 15 lutego 2021 r. (PT9.8101.3.2020).

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów