Czy sprawozdanie finansowe spółki komandytowej musi trafić do urzędu skarbowego

Spółka z o.o. – wspólnik spółki komandytowej, jest podatnikiem CIT m.in. od dochodów osiąganych przez ten podmiot. Z uwagi na swoją odrębność podmiotowo-prawną nie prowadzi jednak jego ksiąg rachunkowych i nie sporządza jego bilansu.

Publikacja: 30.05.2018 06:40

Czy sprawozdanie finansowe spółki komandytowej musi trafić do urzędu skarbowego

Foto: Fotolia.com

Kwestia obowiązku złożenia sprawozdania finansowego spółki komandytowej do urzędu skarbowego niezmiennie budzi wątpliwości. W świetle aktualnie obowiązujących przepisów nie jest bowiem jasne czy obowiązek taki w ogóle istnieje, a jeżeli tak, to czy ciąży on na spółce, czy może jej wspólnikach i w jakim terminie powinien być zrealizowany. Sytuacji powagi dodaje art. 80b ustawy z 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy, który mówi: „kto, wbrew obowiązkowi nie przekazuje w terminie właściwemu organowi podatkowemu sprawozdania finansowego lub sprawozdania z badania, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.".

Zgodnie z ustawą o rachunkowości (uor) spółka komandytowa jest podmiotem zobowiązanym do prowadzenia pełnej ewidencji księgowej, a w konsekwencji sporządzania sprawozdania finansowego (art. 2 ust. 1 pkt 1 oraz art. 45 ust. 1 uor). Wątpliwości nie budzi także obowiązek złożenia przez spółkę sprawozdania finansowego do KRS. Mówi o tym art. 69 ust. 1 uor, zgodnie z którym kierownik jednostki składa we właściwym rejestrze sądowym roczne sprawozdanie finansowe. Powołana ustawa nie wskazuje natomiast na obowiązek złożenia sprawozdania do urzędu skarbowego.

Stan faktyczny i zdanie organu

W jednej z ostatnich interpretacji indywidualnych Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja z 2 maja 2018 r., 0111-KDIB2-1.4010.39.2018.1.EN.) przychylił się do stanowiska wnioskodawcy, zgodnie z którym ani sama spółka komandytowa, ani jej wspólnicy nie muszą składać sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego.

Wnioskodawca, będący spółką z ograniczoną odpowiedzialnością oraz komplementariuszem w spółce komandytowej, zadał pytanie czy na nim, jako wspólniku spółki komandytowej lub na samej spółce komandytowej ciąży obowiązek złożenia do właściwego urzędu skarbowego sprawozdania finansowego spółki.

Uzasadniając swoje stanowisko, wnioskodawca wskazał, że w odniesieniu do niego samego, jako wspólnika, ewentualny obowiązek mógłby wynikać z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a dokładnie z jej art. 27 ust. 2. Zgodnie z tym przepisem podatnicy, a także spółki wchodzące w skład podatkowej grupy kapitałowej, obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego, przekazują do urzędu skarbowego, za pomocą środków komunikacji elektronicznej zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej, sprawozdanie wraz ze sprawozdaniem z badania, w terminie 10 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, a spółki – także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. W kontekście tego przepisu, obowiązek złożenia sprawozdania finansowego ciąży zatem na podatniku, który jednocześnie ma obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego. Analizując natomiast przepisy określające kto jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, należy stwierdzić, że spółka komandytowa zdecydowanie nim nie jest (art. 1 ust. 1–3, art. 1a ust. 2 ustawy o CIT).

Zdaniem wnioskodawcy mimo to, że spółka z o.o. jest podatnikiem podatku dochodowego m.in. od dochodów osiąganych w ramach spółki komandytowej, to z uwagi na swoją odrębność podmiotowo-prawną nie prowadzi ksiąg rachunkowych spółki komandytowej i nie sporządza jej sprawozdania finansowego. Zatem z tego wynika, że art. 27 ust. 2 ustawy o CIT, statuujący obowiązek złożenia przez podatnika sprawozdania do urzędu skarbowego, nie będzie miał zastosowania w odniesieniu do wspólnika spółki komandytowej (czyli w omawianym przypadku do sp.  z o.o.). W dalszej kolejności wnioskodawca argumentował, że obowiązek nie ciąży także na spółce, bowiem mimo że sporządza ona sprawozdanie, to nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a w konsekwencji art. 27 ust. 2 ustawy o CIT także nie może być zastosowany.

Organ podatkowy zgodził się w zupełności z wnioskodawcą i odstąpił od uzasadnienia interpretacji.

Co ze wspólnikami – osobami fizycznymi

Przedmiotowa interpretacja dotyczyła ewentualnego obowiązku dla podatników CIT. W praktyce jednak wspólnikami w spółkach komandytowych są także osoby fizyczne. Zgodnie z art. 45 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy prowadzący księgi rachunkowe, obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego, przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie finansowe w terminie złożenia zeznania rocznego. Z przytoczonego przepisu wynika zatem, że sprawozdanie finansowe mają obowiązek złożyć do urzędu skarbowego podatnicy, którzy je sporządzają. Tymczasem w większości przypadków osoby fizyczne, będące wspólnikami spółek komandytowych, nawet nie prowadzą działalności gospodarczej. W konsekwencji, w odniesieniu do wspólników, będących osobami fizycznymi, także brak jest wyraźnego obowiązku złożenia sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego.

Rozporządzenie mówi co innego

W przepisach wykonawczych, a dokładnie w rozporządzeniu ministra finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 122) uregulowana została kwestia właściwości miejscowej organu podatkowego, do którego spółki osobowe powinny składać sprawozdanie finansowe. Z § 4 ust. 3 tego rozporządzenia wynika, że w przypadku spółki niemającej osobowości prawnej właściwym miejscowo organem podatkowym, w którym składa się sprawozdanie finansowe, jest organ podatkowy:

1) właściwy ze względu na adres siedziby spółki, jeżeli przynajmniej dla jednego wspólnika jest on właściwy;

2) właściwy dla jednego ze wspólników wedle ich wyboru, jeżeli organ podatkowy, o którym mowa w pkt 1, nie jest właściwy dla żadnego ze wspólników, a jeżeli wspólnicy nie dokonali wyboru – organ podatkowy właściwy dla wspólnika wskazanego w pierwszej kolejności w umowie spółki.

Jednak przedmiotowy przepis, z uwagi na rangę aktu, w którym został umieszczony, reguluje jedynie techniczną kwestię ustalenia właściwości urzędów i nie może być sam w  sobie źródłem obowiązku po stronie podatnika.

—Agata Paul, radca prawny, doradca podatkowy w DORADCA Zespół Doradców Finansowo-Księgowych Sp. z o.o.

Przepisy są niespójne

Stanowisko wyrażone w przytoczonej w artykule interpretacji z literalnego punktu widzenia należałoby uznać za prawidłowe. W przepisach faktycznie brak jest konsekwencji. Nałożenie w ustawach o podatkach dochodowych obowiązku złożenia sprawozdania finansowego jedynie na podatników powoduje, że podmioty, które sporządzają sprawozdanie finansowe, a są transparentne podatkowo w rozliczeniu podatku dochodowego, tj. spółki komandytowe, nie muszą składać dokumentów finansowych do urzędu skarbowego. Przyjmując taką interpretację, brak jest także podstaw do ewentualnego ukarania kogokolwiek na podstawie przepisów kodeksu karnego skarbowego. Artykuł 80b kodeksu karnego skarbowego penalizuje bowiem zachowanie sprzeczne z istniejącym obowiązkiem, który w tym przypadku nie istnieje.

Jednak mimo licznych wątpliwości wykształciła się zarówno w opinii wspólników spółek komandytowych, jak też samych urzędów skarbowych praktyka, zgodnie z którą sprawozdania spółek osobowych składane są przez jej wspólników do urzędów skarbowych. Zachowanie takie postrzegane jest jako bezpieczniejsze. W tym momencie pojawia się jednak pytanie, w jakim terminie należałoby zadośćuczynić temu obowiązkowi.

Kierując się treścią powołanych wcześniej przepisów ustaw o podatkach dochodowych, w przypadku, w którym sprawozdanie będzie składał wspólnik będący osobą prawną, dokument powinien być złożony w terminie do 10 dnia od jego zatwierdzenia. Natomiast, jeśli wspólnik jest osobą fizyczną, sprawozdanie należałoby złożyć w terminie przewidzianym do złożenia przez wspólnika deklaracji rocznej, tj. do 30 kwietnia roku następnego. W tym przypadku przepisy nie wymagają zatwierdzenia sprawozdania przed jego złożeniem. Wątpliwość pojawia się jednak w sytuacji, gdy rok obrotowy spółki jest inny niż kalendarzowy. W takim przypadku, z logicznego punktu widzenia, należałoby przyjąć, że sprawozdanie powinno być złożone niezwłocznie po jego sporządzeniu lub zatwierdzeniu, bowiem brak jest w tym zakresie jakichkolwiek uregulowań.

Kwestia istnienia samego obowiązku złożenia sprawozdania finansowego spółki komandytowej zdecydowanie wymaga doprecyzowania w przepisach prawa rangi ustawowej.

Zawód wymaga stałego doskonalenia

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce od dziesięcioleci kształci księgowych na różnych poziomach – od księgowego do dyplomowanego księgowego. Edukacja to jeden z najważniejszych obszarów działalności Stowarzyszenia – organizacji o dużym dorobku i znaczeniu w środowisku księgowych, cieszącej się również uznaniem wśród przedsiębiorców.

W 26 oddziałach okręgowych SKwP na terenie całej Polski jest zrzeszonych ponad 22 tys. członków zwyczajnych i 2,2 tys. członków wspierających. Stowarzyszenie dba o rozwój zawodowy księgowych, dokłada wszelkich starań, aby szkolenia były wysokiej jakości i najlepiej dopasowane do potrzeb pracodawców.

Oferta jest skierowana zarówno do osób należących do organizacji, jak i z nią niezwiązanych, dla których stanowi często pierwszy kontakt ze Stowarzyszeniem.

Zapraszamy na www.skwp.pl

podstawa prawna: ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 2343 ze zm.)

podstawa prawna: ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 395 ze zm.)

podstawa prawna: ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 200 ze zm.)

Kwestia obowiązku złożenia sprawozdania finansowego spółki komandytowej do urzędu skarbowego niezmiennie budzi wątpliwości. W świetle aktualnie obowiązujących przepisów nie jest bowiem jasne czy obowiązek taki w ogóle istnieje, a jeżeli tak, to czy ciąży on na spółce, czy może jej wspólnikach i w jakim terminie powinien być zrealizowany. Sytuacji powagi dodaje art. 80b ustawy z 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy, który mówi: „kto, wbrew obowiązkowi nie przekazuje w terminie właściwemu organowi podatkowemu sprawozdania finansowego lub sprawozdania z badania, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.".

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami