Kto odpowiada za zapobieganie i wykrywanie nadużyć w spółce

Odpowiedzialność za identyfikację oszustw i malwersacji w przedsiębiorstwie ponosi zarząd i biegły rewident. Do ich obowiązków należy podejmowanie określonych zadań, których efektem jest wykrywanie takich działań.

Publikacja: 09.11.2021 13:22

Kto odpowiada za zapobieganie i wykrywanie nadużyć w spółce

Foto: Adobe Stock

Międzynarodowy standard badania 240 (MSB 240) Obowiązki biegłego rewidenta podczas badania sprawozdania finansowego dotyczące oszustw ukazuje zniekształcenia sprawozdania finansowego jako wynik błędu spowodowanego działaniem niezamierzonym bądź też oszustwem noszącym znamię celowej defraudacji. Może być ono wynikiem przemyślanego działania jednego bądź kilku pracowników za pomocą manipulacji lub kłamstwa. Jednakże, to nie biegły rewident odpowiada w głównej mierze za wykrywanie malwersacji, gdyż zasięg jego działań jest stosunkowo ograniczony i skupia się na analizie ksiąg rachunkowych jedynie podczas przeprowadzonego badania. Jego zadaniem jest wykrywanie istotnych zniekształceń, co powoduje pewne ograniczenia oraz rodzi ryzyko związane z trudnością wykrycia co poniektórych błędów bądź oszustw, pomimo zachowania wszelkich procedur, a także zawodowego sceptycyzmu i sumienności.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe