Kto odpowiada za zapobieganie i wykrywanie nadużyć w spółce

Odpowiedzialność za identyfikację oszustw i malwersacji w przedsiębiorstwie ponosi zarząd i biegły rewident. Do ich obowiązków należy podejmowanie określonych zadań, których efektem jest wykrywanie takich działań.

Publikacja: 09.11.2021 13:22

Kto odpowiada za zapobieganie i wykrywanie nadużyć w spółce

Foto: Adobe Stock

Międzynarodowy standard badania 240 (MSB 240) Obowiązki biegłego rewidenta podczas badania sprawozdania finansowego dotyczące oszustw ukazuje zniekształcenia sprawozdania finansowego jako wynik błędu spowodowanego działaniem niezamierzonym bądź też oszustwem noszącym znamię celowej defraudacji. Może być ono wynikiem przemyślanego działania jednego bądź kilku pracowników za pomocą manipulacji lub kłamstwa. Jednakże, to nie biegły rewident odpowiada w głównej mierze za wykrywanie malwersacji, gdyż zasięg jego działań jest stosunkowo ograniczony i skupia się na analizie ksiąg rachunkowych jedynie podczas przeprowadzonego badania. Jego zadaniem jest wykrywanie istotnych zniekształceń, co powoduje pewne ograniczenia oraz rodzi ryzyko związane z trudnością wykrycia co poniektórych błędów bądź oszustw, pomimo zachowania wszelkich procedur, a także zawodowego sceptycyzmu i sumienności.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?