Kto odpowiada za zapobieganie i wykrywanie nadużyć w spółce

Odpowiedzialność za identyfikację oszustw i malwersacji w przedsiębiorstwie ponosi zarząd i biegły rewident. Do ich obowiązków należy podejmowanie określonych zadań, których efektem jest wykrywanie takich działań.

Publikacja: 09.11.2021 13:22

Kto odpowiada za zapobieganie i wykrywanie nadużyć w spółce

Foto: Adobe Stock

Międzynarodowy standard badania 240 (MSB 240) Obowiązki biegłego rewidenta podczas badania sprawozdania finansowego dotyczące oszustw ukazuje zniekształcenia sprawozdania finansowego jako wynik błędu spowodowanego działaniem niezamierzonym bądź też oszustwem noszącym znamię celowej defraudacji. Może być ono wynikiem przemyślanego działania jednego bądź kilku pracowników za pomocą manipulacji lub kłamstwa. Jednakże, to nie biegły rewident odpowiada w głównej mierze za wykrywanie malwersacji, gdyż zasięg jego działań jest stosunkowo ograniczony i skupia się na analizie ksiąg rachunkowych jedynie podczas przeprowadzonego badania. Jego zadaniem jest wykrywanie istotnych zniekształceń, co powoduje pewne ograniczenia oraz rodzi ryzyko związane z trudnością wykrycia co poniektórych błędów bądź oszustw, pomimo zachowania wszelkich procedur, a także zawodowego sceptycyzmu i sumienności.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Sądy i trybunały
Prof. Andrzej Zoll: premier zachowuje się w sposób niedopuszczalny
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Sądy i trybunały
TK ma wesprzeć PiS w odblokowaniu Trybunału