Jak rozliczyć księgowo i podatkowo wpłaty na pracownicze plany kapitałowe

Wdrożenie rozwiązań związanych z obsługą PPK w jednostce prowadzącej księgi rachunkowe wiąże się z odpowiedną ewidencją rachunkową tych zdarzeń oraz ich poprawnym rozliczeniem podatkowym.

Aktualizacja: 24.08.2021 14:42 Publikacja: 24.08.2021 11:41

Jak rozliczyć księgowo i podatkowo wpłaty na pracownicze plany kapitałowe

Foto: Adobe Stock

Pracownicze Plany Kapitałowe (dalej: PPK) to względnie nowe – wprowadzone ustawą z 4 października 2018 r. – rozwiązanie umożliwiające osobom zatrudnionym systematyczne oszczędzanie na ich cele emerytalne. Wejście w życie PPK zostało rozłożone w czasie, a ostatnie jednostki – te zatrudniające mniej niż 20 osób – w praktyce dołączyły do programu w kwietniu 2021 r.

Programem PPK zostały objęte osoby, które podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu i rentowemu. To na pracodawcy ciąży obowiązek otwarcia dla pracownika, we współpracy z wybraną instytucją finansową, indywidualnego rachunku PPK. Zasilany przez comiesięczne wpłaty, będzie prywatnym i dziedzicznym kapitałem uczestnika PPK z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu przez niego 60. roku życia, a także na inne określone w ustawie cele.

Pozostało 89% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe