Jak ująć w księgach obrót walutami wirtualnymi

W dobie globalizacji i cyfryzacji współczesnych procesów gospodarczych, waluty wirtualne zyskują coraz większe znaczenie z uwagi na możliwość ich zastosowania w transakcjach handlowych. Tego typu innowacyjne narzędzie rynkowej wymiany może również służyć jako alternatywne źródło inwestowania.

Publikacja: 10.08.2021 17:45

Jak ująć w księgach obrót walutami wirtualnymi

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, pod pojęciem waluty wirtualnej (waluty cyfrowej, e-waluty, kryptowaluty, np. litecoin, bitcoin, ethereum) należy rozumieć cyfrowe odwzorowanie wartości, które nie jest: prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP, zagraniczne banki centralne lub inne organy administracji publicznej, międzynarodową jednostką rozrachunkową ustanawianą przez organizację międzynarodową i akceptowaną przez poszczególne kraje należące do tej organizacji lub z nią współpracujące, pieniądzem elektronicznym, instrumentem finansowym oraz wekslem lub czekiem, jest natomiast wymienialne w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze i akceptowane jako środek wymiany, a także może być elektronicznie przechowywane (przeniesione) lub może być przedmiotem handlu elektronicznego.

Pozostało 86% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara