Due diligence: jak zakwalifikować koszty badania sytuacji przedsiębiorstwa

Koszty badania sytuacji przedsiębiorstwa poniesione w celu nabycia udziałów lub akcji innych podmiotów należy zakwalifikować do źródła przychodów z zysków kapitałowych.

Publikacja: 18.05.2021 17:00

Due diligence: jak zakwalifikować koszty badania sytuacji przedsiębiorstwa

Foto: Adobe Stock

Tak stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 2 lutego 2021 r. (0114- KDIP2-2.4010.328.2020.1.JG).

Spółka prowadząca działalność z zakresu utylizacji odpadów poszukuje możliwości zakupu innych spółek działających w tej branży. W tym celu ponosi koszty związane z badaniami due diligence podmiotów stanowiących potencjalny cel transakcji. Badania te umożliwią ocenę potencjału danego podmiotu oraz po-zwolą zidentyfikować ryzyka finansowe, prawne i podatkowe. Co istotne, nie wszystkie badane podmioty zostaną ostatecznie faktycznie nabyte przez wnioskodawcę. We wniosku spółka podkreśliła, że celem dokonywanych nabyć udziałów lub akcji nie będzie działalność holdingowa (czerpanie korzyści z dywidend, późniejsze zbywanie udziałów lub akcji), lecz integracja operacyjna nabywanych podmiotów w celu poszerzania udziału w rynku. Zdaniem spółki, powyższe powinno pozwolić na zakwalifikowanie kosztów poniesionych na badania due diligence do źródła przychodów operacyjnych (innych niż zyski kapitałowe), niezależnie od tego, czy finalnie doszło do nabycia udziałów lub akcji badanego podmiotu.

Pozostało 81% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?