Przyjęcie aportu czasowo pozbawia prawa do opodatkowania estońskim CIT Podatki

Przyjęcie aportu czasowo pozbawia prawa do opodatkowania estońskim CIT

Spółka, która otrzymuje wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa, też jest czasowo wyłączona z prawa do opodatkowania estońskim CIT.

Podatki

Fiskus: dobry słuch pomaga w biznesie, aparat można więc rozliczyć w kosztach

Domek mobilny można rozliczać w kosztach

Nie wolno amortyzować budynków mieszkalnych. Zakaz nie dotyczy domków, które takimi budynkami nie są.

Zmiany na europejskim rynku baterii. Co czeka przedsiębiorców?

18 lutego 2024 r. weszła w życie część przepisów rozporządzenia 2023/1542 w sprawie baterii i zużytych baterii, przyjętego przez Unię Europejską w lipcu ubiegłego roku. Unijny ustawodawca wprowadził wymogi dotyczące całego cyklu życia baterii. To istotne zmiany dla producentów, importerów i dystrybutorów baterii oraz dla podmiotów gospodarujących odpadami.

Zmiany w pomocy de minimis. Kiedy będą korzyści z wyższych limitów?

W 2024 r. roku weszły w życie przepisy unijne zwiększające dopuszczalne progi pomocy de minimis. Do końca czerwca br. trwa jednak okres przejściowy. Na co zwrócić uwagę, aby uzyskać lepsze warunki wsparcia?

Nowe obowiązki dla firm z branży hotelarskiej, medycznej, edukacyjnej

Przepisy, które weszły w życie 15 lutego, mają zapobiegać przestępstwom popełnianym na szkodę małoletnich m.in. w obiektach hotelowych, placówkach medycznych, ośrodkach sportowych.

Zasady wypłaty dywidendy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Większość spółek zarejestrowanych w Polsce ma rok finansowy równy rokowi kalendarzowemu. Dla tych spółek nastał czas na sporządzenie sprawozdania finansowego, które zostanie zatwierdzone podczas zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Podczas takiego zgromadzenia może zostać podjęta uchwała o wypłacie dywidendy.

Co dzieje się z licencjami, gdy przedsiębiorca jest w upadłości?

Umowy licencji pozostają skuteczne po ogłoszeniu upadłości, ale postępowanie upadłościowe ma wpływ na prawa z nich wynikające. Istotne jest to, czy upadłość ogłaszana jest w stosunku do licencjodawcy, czy licencjobiorcy.

Chwedoruk: Najlepszych prawników transakcyjnych znajdziemy w rankingach

Najlepsi prawnicy transakcyjni rozumieją finanse i doprowadzają do sfinalizowania trudnych transakcji – mówi Jacek Chwedoruk, szef warszawskiego biura Rothschild & Co, globalnej firmy doradztwa finansowego.

Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję

Do płacy minimalnej nie będą wliczane premie i dodatki. Poziom najniższego wynagrodzenia (obecnie 4242 zł) ma osiągać „czysta” pensja, czyli płaca zasadnicza.

Od wywalczonej zapłaty za nadgodziny jest PIT

Pieniądze za pracę w godzinach nadliczbowych wypłacone byłemu pracownikowi na podstawie ugody sądowej nie są objęte zwolnieniem podatkowym.

Spór o zaniżone wynagrodzenie rozstrzygnie sąd

To pozwany pracodawca będzie miał obowiązek wykazania w sądzie, że wypłacanie pracownikowi niższej pensji nie było wynikiem bezpośredniej ani pośredniej dyskryminacji płacowej ze względu na płeć.

Kilka wypłat, ale jeden limit składek ZUS

Jeżeli zleceniobiorca oddelegowany do pracy za granicę otrzyma w danym miesiącu przychód za okres dłuższy niż miesiąc, najniższej podstawy składek ZUS nie mnoży się odpowiednio do liczby miesięcy pracy.

Zasady zgłoszeń wewnętrznych trzeba określić w procedurze

Procedurę whistleblowingową będą musiały wdrożyć wszystkie podmioty, które przekroczą próg 50 osób wykonujących pracę zarobkową. Ale sygnaliści będą też chronieni w mniejszych organizacjach.

Ostatnie dni na zeznanie CIT-8 i zapłatę podatku za 2023 r.

Spółki z o.o., akcyjne czy komandytowe muszą najpóźniej 2 kwietnia złożyć deklarację CIT-8 i zapłacić podatek za 2023 r.

Z wdrożeniem DORA nie należy czekać

Do 17 stycznia 2025 r. m.in. towarzystwa funduszy inwestycyjnych i domy maklerskie zobowiązane są do wdrożenia zharmonizowanych zasad operacyjnej odporności cyfrowej (DORA).

Przedsiębiorcy o karach za przestępstwa podatkowe: szkodliwe przeregulowania

W deregulacji konieczna jest likwidacja podatków sektorowych oraz surowych kar za tzw. zbrodnię VAT – postulują przedsiębiorcy.

Jak fundacja rodzinna ma się rozliczyć z przychodów z budynków? Ekspert wyjaśnia

Fundacje rodzinne są co do zasady objęte zwolnieniem podmiotowym z podatku CIT. Fundacja w pewnych okolicznościach płaci jednak podatek dochodowy.

Pozwy za "zielone kłamstwa". Firmy nie mogą już uprawiać ekościemy

Prawna definicja greenwashingu nie istnieje. Z bogatego orzecznictwa wynika jednak, że to jest nieuzasadnione przedstawianie produktu, usługi lub samego przedsiębiorcy jako wywołującego pozytywny lub neutralny wpływ na środowisko - mówi adwokat Joanna Affre.

Wolne w Wielki Piątek - co może, a czego nie może zrobić pracodawca

Wolne w Wielki Piątek zależy od decyzji firmy. Pracodawca nie może jednak obniżyć wynagrodzenia z tego powodu. Ma za to prawo żądać, aby zatrudniony odpracował ten czas w innym terminie.