Materiał Partnera: KPMG
Zmienia się więc podejście do wypełniania obowiązków fiskalnych, a rozstrzygnięcia podatkowe znajdują się w centrum zainteresowania osób decyzyjnych bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.
Skomplikowany system podatkowy wymaga kompleksowego podejścia nie tylko od strony podatkowej, lecz księgowej i prawnej. Tylko w 2022 r. podatek dochodowy zmieniał się trzy razy, VAT w krótkim czasie uległ dwóm istotnym nowelizacjom w ramach tzw. pakietu SLIM VAT, a obecnie oczekujemy na kolejne zmiany. Podatnicy stoją przed koniecznością wdrożenia do ich systemów księgowych obowiązkowego systemu fakturowania elektronicznego (tzw. KSeF), jak również przesyłania w niedalekiej przyszłości plików JPK-CIT i PIT.
Nie należy zapominać, że podatnicy już teraz zobowiązani są do ewidencjonowania zdarzeń skutkujących powstaniem obowiązku podatkowego, co wymaga od nich prowadzenia szeregu rejestrów. Szczególnie istotna jest kwestia raportowania schematów podatkowych, gdzie trzy grupy podmiotów (promotor, korzystający, wspomagający) zobowiązane są do przekazywania szefowi KAS danych dotyczących poszczególnych transakcji, w których uczestniczą.
Sprawne wywiązywanie się z obowiązków przewidzianych prawem podatkowym powoduje coraz większe zapotrzebowanie na wdrożenie narzędzi technologicznych oraz usług tax compliance.