Przedsiębiorstwo rodzinne ma trwać i rozwijać się pomimo wymieniających się pokoleń, a sukcesja jest kluczowym problemem zachowania ciągłości działania, rozwoju oraz wykazania profesjonalizmu zarządzających. Decyzja o podjęciu procesu sukcesji, nie jest wydarzeniem symbolicznym, ale ma wpływ na przetrwanie przedsiębiorstwa.
Siła cyklu życia
Udana sukcesja świadczy o mocnych podstawach i trwałości rodzinnego biznesu, natomiast porażka często prowadzi do likwidacji firmy oraz do poważnych problemów w rodzinie właścicielskiej. Potrzeba przeprowadzenia procesu sukcesji wynika z cyklu życia ludzkiego w wymiarze jednostkowym, jak i grupy, jaką jest rodzina. Z cyklu życia człowieka wynika ograniczoność życia zawodowego właścicieli firm rodzinnych, którzy muszą mieć świadomość o konieczności przekazania firmy i swoich obowiązków następcy. Nieuchronność przemijania powoduje, że zarówno przedsiębiorstwo, jak i rodzina powinny być przygotowane do przeprowadzenia transferu własności i zarządzania następnemu pokoleniu.
Sukcesja musi być dobrze zaplanowana, ponieważ stanowi złożony prawnie, ekonomicznie i społecznie proces transformacji, który powinien być realizowany stopniowo, w długim czasie: z reguły od 15 do 20 lat. A z drugiej strony z samym aktem dokonania sukcesji można mieć do czynienia jedynie dwa razy. Pierwszy raz, kiedy sukcesor przejmuje firmę, i drugi raz, kiedy już jako senior przekazuje się biznes swojemu następcy. Brak planowania sukcesji jest jedną z głównych przyczyn upadku przedsiębiorstwa lub utraty nad nim kontroli przez rodzinę. Doświadczenia wielu polskich firm rodzinnych pokazują, że natłok spraw bieżących powoduje, iż brakuje zaplanowania procesu przekazania przez nestora odpowiedzialności za bieżące i strategiczne zarządzanie sukcesorowi, zapewniając jednocześnie nadal kontrolę właścicielską rodziny.
Trudny proces
Planowanie procesu sukcesji stanowi złożony i trudny proces. Dotyczy on nie tylko kwestii majątku i władzy, ale obejmuje także zagadnienia wewnątrz rodziny i przedsiębiorstwa. Planowanie stanowi wstępny warunek udanej sukcesji. Gotowość do planowania i zarządzania sukcesją w przedsiębiorstwie rodzinnym musi być rozpatrywana w różnych wymiarach >patrz ramka.
Z punktu widzenia organizacyjnego proces udanej sukcesji ma sprzyjać rozwojowi przedsiębiorstwa, rodziny oraz sukcesora. Plan sukcesji powinien zawierać odpowiedzi na pytania: kto, kiedy i w jaki sposób przejmie własność i zarządzanie.