– Wystarczy spojrzeć na mapę stolicy, aby zauważyć, że biurowiec przy ul. Srebrnej to dobra inwestycja – mówią poproszeni o komentarz przedstawiciele największych firm deweloperskich w kraju.

Czytaj także:

"Taśmy Kaczyńskiego": Partia nie może działać na rynku jak deweloper

Kaczyński i Srebrna: za mało danych na werdykt

Fiasko "Wież Kaczyńskiego" przez formalności budowlane

Srebrna Tower, albo też K-Tower, o której stało się głośno po opublikowaniu przez „Gazetę Wyborczą" tzw. taśm Kaczyńskiego, składać się miała z dwóch wież o wysokości 190 m. O uzgodnienia środowiskowe na tę budowę wystąpiła przed kilkoma laty spółka Srebrna, której właścicielem jest Instytut Lecha Kaczyńskiego. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zasiada w radzie tej fundacji. Z jego oświadczenia majątkowego wynika, że to funkcja honorowa.

W budynku położonym u zbiegu ul. Srebrnej i Towarowej, a więc w rejonie, w którym w Warszawie trwa obecnie deweloperska ofensywa, największą część miały zająć biura (71 tys. mkw.), na część handlową przeznaczono tylko 6 tys. mkw.

Patrząc na dzisiejszą sytuację na rynku, problemów ze znalezieniem najemców być nie powinno. Mimo że czynsze nominalne w centrum stolicy sięgają prawie 24 euro za mkw., to wciąż ten rejon cieszy się największym zainteresowaniem.

Nowe biuro za dwa lata

Autopromocja
Historia Uważam Rze

Teraz z darmową dostawą i e‑wydaniem gratis!

ZAMÓW

Firmy doradcze, analizując rok 2018 pod względem kondycji sektora nieruchomości biurowych, mówią o rekordach – zarówno gdy chodzi o poziom wartości transakcji, jak i o rekordowo niski poziom pustostanów. Według raportów dobra passa inwestorów potrwa, choć powodzenie każdej inwestycji jest obarczona ryzykiem zmienności tego rynku.

„Wskaźnik powierzchni niewynajętych w centrum Warszawy spadł do poziomu najniższego od 2009 r. Na wynajem jest tylko 115 tys. mkw., czyli mniej niż powierzchnia Pałacu Kultury i Nauki" – wskazywała w raporcie podsumowującym 2018 r. firma doradcza CBRE.

– Powierzchnie biurowe w centralnej części miasta schodzą właściwie od ręki, a współczynnik pustostanów jest na rekordowo niskim poziomie 5,4 proc. Deweloperzy nie nadążają z finalizacją projektów. Równowagę prawdopodobnie uda się przywrócić dopiero w 2020 r., gdy do użytku zostanie oddanych kilka znaczących inwestycji biurowych: Varso, Generation Park, The Warsaw Hub czy Skyliner – wynika z informacji Mikołaja Sznajdera, dyrektora w CBRE.

– Srebrna nie ma aż tak dobrego położenia jak inwestycje w okolicach ronda Daszyńskiego, tuż przy wejściu do metra. Niemniej i tak trudno dziś o lepsze położenie. To bardzo atrakcyjna działka, która – gdyby tylko trafiła na rynek – zaraz znalazłaby nabywcę. Wszyscy szukają dziś takich gruntów – mówi „Rz" przedstawiciel jednej z największych firmy deweloperskich budujących w Warszawie, który prosi o zachowanie anonimowości.

Zwrot z inwestycji

Według informacji „Gazety Wyborczej" finansowanie budowy Srebrnej Tower zapewnić miał Bank Pekao SA kredytem do 300 mln euro, czyli ok. 1,3 mld zł.

To dużo?

– Mnie te wartości nie szokują. Warto jednak dodać, że bank zapewnia zwykle 70 proc. kosztów inwestycji, reszta to wkład własny. W skład wchodzi wartość działki (15–20 proc.) i własne środki finansowe – wskazuje ekspert. I przypomina, że aktualne stopy kapitalizacji (roczny dochód netto z nieruchomości dzielony przez jej wartość) w przypadku biur sięgają w Warszawie 5 proc.

– Wszystko to plus stabilna sytuacja na rynku przekłada się na to, że Polska jest atrakcyjna dla zagranicznych funduszy inwestycyjnych, które wciąż chcą kupować tu nieruchomości komercyjne – dodaje.