Wiosna i zakończenie roku finansowego to dobry moment dla pracodawców, by uczcić sukcesy minionego roku i zadbać o morale załogi. Budowaniu dobrej atmosfery w zespole służą często wyjazdy integracyjne, cieszące się od lat niesłabnącą popularnością.
Czytaj także: Odszkodowanie cywilne za wypadek przy pracy a świadczenia z ZUS
Firmy prześcigają się w organizowaniu coraz bardziej ekscytujących wyjazdów, w trakcie których pracownicy są zachęcani do uczestnictwa w części rekreacyjnej obejmującej takie atrakcje jak paintball, wspinaczki w parku linowym, jazdy quadami czy spływy kajakowe. W takich okolicznościach nietrudno o wypadek, szczególnie gdy integracja poprzedniego dnia wiązała się ze znacznym spożyciem alkoholu.
Związek z pracą...
To, czy nieszczęśliwy incydent na wyjeździe zostanie uznany za wypadek przy pracy, a poszkodowany pracownik otrzyma świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, zależy przede wszystkim od dwóch czynników – czy do zdarzenia doszło w okolicznościach pozostających w związku z pracą i czy główną jego przyczyną nie była nietrzeźwość podwładnego.
Zgodnie z ustawą z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1376 ze zm.), za wypadek przy pracy uznaje się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą, w tym podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności, poleceń przełożonych lub czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia.