W grudniu 2012 r. mieszkaniec portugalskiego Guimaraes, Carlos Moreira, zarejestrował w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) unijny znak towarowy "Neymar" dla odzieży, obuwia i nakryć głowy.

O unieważnienie prawa do znaku towarowego wystąpił brazylijski piłkarz, Neymar Da Silva Santos Júnior. Jego wniosek został uwzględniony.

We wtorek Sąd Unii Europejskiej utrzymał w mocy decyzję EUIPO, zgodnie z którą C. Moreira działał w złej wierze, dokonując zgłoszenia znaku towarowego „NEYMAR".

Pomimo że C. Moreira przyznał, iż gdy dokonywał zgłoszenia znaku towarowego „NEYMAR", wiedział o istnieniu Neymara Da Silvy Santosa Júniora, twierdził on, że nie wiedział jednak, iż Brazylijczyk był wówczas wschodzącą gwiazdą piłki nożnej, o talencie uznanym na arenie międzynarodowej, oraz podnosił, że Neymar Da Silva Santos Júnior nie był jeszcze znany w Europie.

Sąd wskazał, że z decyzji EUIPO wynika, że dowody przedstawione na poparcie wniosku o unieważnienie prawa do znaku złożonego przed EUIPO wykazują, że Neymar Da Silva Santos Júnior był już znany w Europie w istotnej dacie, w szczególności ze względu na rezultaty uzyskane z brazylijską drużyną narodową piłki nożnej, i że w okresie między 2009 a 2012 r. był już szeroko znany w mediach w Europie, w szczególności we Francji, w Hiszpanii lub w Wielkiej Brytanii. Neymar Da Silva Santos Júnior był już więc znany jako bardzo obiecujący zawodnik i przyciągał uwagę dużych europejskich klubów piłkarskich zainteresowanych jego przyszłym zatrudnieniem – na kilka lat przed jego faktycznym transferem do FC Barcelony w 2013 r.

Sąd potwierdził także, że C. Moreira miał więcej niż ograniczoną wiedzę o świcie piłki nożnej. Miał to potwierdzać fakt, iż dokonał on zgłoszenia znaku towarowego „IKER CASILLAS", który odpowiada nazwisku innego znanego zawodnika.

Sąd UE wskazał także, że C. Moreira nie przedstawił żadnego przekonywającego argumentu podważającego ocenę EUIPO, zgodnie z którą żaden inny wzgląd niż wola wykorzystania w sposób pasożytniczy renomy zawodnika nie może wyjaśnić dokonania zgłoszenia spornego znaku towarowego.

Wyrok w sprawie T-795/17 Carlos Moreira / EUIPO