Jakie przedawnienie roszczeń kredytobiorców z umów frankowych

Z dniem 9 lipca 2018 roku zaczęły obowiązywać nowe terminy przedawnienia roszczeń majątkowych. Znajdujący zastosowanie m. in. do kredytobiorców tzw. umów frankowych 10-letni termin przedawnienia uległ skróceniu do 6 lat.

Aktualizacja: 06.10.2019 14:06 Publikacja: 06.10.2019 00:01

Jakie przedawnienie roszczeń kredytobiorców z umów frankowych

Foto: AdobeStock

Biorąc pod uwagę kilkaset wyroków zapadłych w ostatnich latach w sprawach umów kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty obcej (tzw. umów frankowych), wydaje się już przesądzone, że umowy te zawierają postanowienia sprzeczne z prawem. Przedmiotem rozważań środowiska prawniczego pozostaje to, czy umowy te należy traktować jako w całości nieważne, czy też jedynie w części bezskuteczne.

W przypadku uznania całej umowy kredytu za nieważną, umowę taką traktuje się jako niezawartą, a strony powinny zwrócić wszystko co świadczyły sobie nawzajem z tytułu takiej nieważnej umowy. Oznacza to, że bank powinien zwrócić kredytobiorcy pobrane od niego raty kredytu, a kredytobiorca powinien zwrócić bankowi otrzymany od niego kapitał – kwotę udzielonego kredytu, bowiem w obu przypadkach będzie to uznawane jako świadczenie pobrane nienależnie.

Pozostało 91% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów