Prawo upadłościowego: sprzedaż mienia wyłączonego z masy upadłości - wyrok Sądu Najwyższego

Według prawa upadłościowego (art. 71 ust. 1) zindywidualizowana suma pieniężna będąca zapłatą za sprzedaż rzeczy niebędącej własnością sprzedającego, aby mogła być uznana za świadczenie otrzymane w zamian za zbycie przez upadłego mienia podlegającego wyłączeniu, nie musi znajdować się na samodzielnym rachunku bankowym.

Publikacja: 24.10.2019 16:00

Prawo upadłościowego: sprzedaż mienia wyłączonego z masy upadłości - wyrok Sądu Najwyższego

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku I CSK 114/17 z 1 grudnia 2017 r.

Spółka z o.o. wniosła o wyłączenie należących do niej szyn kolejowych z masy upadłości przedsiębiorstwa w upadłości likwidacyjnej, a następnie ich wydanie. Przedmioty zostały dostarczone na podstawie umowy dostawy. Powództwo objęło również, w wypadku zbycia szyn przez przedsiębiorstwo, zobowiązanie pozwanej do wydania otrzymanego świadczenia ekwiwalentnego w kwocie nie niższej niż równowartość szyn. W wyniku zawartego pierwotnie kontraktu strony postanowiły, że do chwili zapłaty przez pozwaną, dostarczone towary pozostaną własnością spółki z o.o. PKP zleciło przedsiębiorstwu wykonanie przebudowy infrastruktury kolejowej. Strona powodowa dostarczyła pozwanej szyny, jednak przedsiębiorstwo nie zapłaciło należności za dostawę. Dwa dni po tym, jak PKP zapłaciła pozwanej wynagrodzenie, sąd rejonowy ogłosił upadłość przedsiębiorstwa z możliwością zawarcia układu, pozostawiając upadłemu zarząd majątkiem. Następnie, postanowieniem z listopada 2012 r. ustanowiono zarządcę masy upadłości i zmieniono sposób prowadzenia postępowania upadłościowego, decydując się na likwidację majątku dłużnika.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona