Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Aktualizacja: 12.12.2019 15:15 Publikacja: 12.12.2019 17:00
Foto: 123RF
Zgodnie z definicją, wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, fakturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację. Wytworem jest każdy przedmiot wytworzony w sposób przemysłowy lub rzemieślniczy, obejmujący w szczególności opakowanie, symbole graficzne oraz kroje pisma typograficznego, z wyłączeniem programów komputerowych (art. 102 ustawy prawo własności przemysłowej).
Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Abonament RTV w dotychczasowym kształcie ma przestać istnieć. TVP oraz Polskie Radio finansowane będą z opłaty audiowizualnej ponoszonej nie przez gospodarstwa domowe, jak do tej pory, lecz podatników, i pobierana wraz z podatkiem dochodowym przez urzędy skarbowe - wynika z założeń projektu ustawy, do której dotarł portal wirtualnemedia.pl.
Przepisy wyłączające odpowiedzialność odszkodowawczą dzierżawców lub zarządców obwodu łowieckiego za szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta w uprawach rolniczych są zgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.
W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. Zakłada ona, że zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
Najstarsza córka Grzegorza Ciechowskiego, lidera Republiki chce wywalczyć prawo do udziału w zyskach z twórczości ojca i nie zgadza się, by matka kolejnych dzieci artysty pozostała jedyną ich beneficjentką.
Pełnomocnicy będą mogli udostępnić klientom dokumenty dotyczące ich sprawy np. elektronicznie.
Jedną z inicjatyw jest wykorzystanie narzędzi do robotyzacji, by pomóc pracownikom w automatyzacji codziennych, powtarzających się czynności.
Projekt rozporządzenia zakłada prawne zarezerwowanie terminów takich, jak „szynka”, „wędlina”, „wędzonka” i „kiełbasa” wyłącznie dla wyrobów mięsnych. To próba rozwiązania konfliktu dzielącego konsumentów, hodowców i producentów mięsa.
Wykreowanie znaku towarowego w branży motoryzacyjnej, który będzie dostatecznie fantazyjny, aby uzyskał ochronę, zarazem interesujący dla odbiorcy oraz korespondujący z przekazem marki, wiąże się z długotrwałym procesem twórczym.
Citroën zdecydował się na rebranding - powrót do pierwotnego logotypu opracowanego ponad sto lat temu, ale podobne logo zarejestrowała konkurencyjna firma z Chin. Zaprzestanie korzystania z pierwotnego oznaczenia może doprowadzić do wygaśnięcia prawa.
Znak towarowy będący hasłem, którym obywatele sprzeciwiają się rasizmowi, nie może zostać zarejestrowany przez przedsiębiorcę.
Szymon Cydzik z działu prawa "Rzeczpospolitej" i publikujący w dodatku "Biznes. Bezpieczna Firma" Michał Markiewicz zajęli pierwsze dwa miejsca w XI edycji konkursu na informację medialną o ochronie własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Prawo do oznaczenia znakiem towarowym w wąskim zakresie jest ograniczane na rzecz „używacza uprzedniego”.
Okazuje się, że prawo bułgarskie traktuje naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy jednocześnie jako przestępstwo karne oraz jako delikt administracyjny. W każdym kraju Unii Europejskiej jest z tym inaczej.
Gdyby spór o wykorzystanie do promocji nazwiska głowy państwa toczył się w Polsce, kluczowy mógłby być rodzaj usługi.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski dziękuje Ukraińcom, którzy "rozumieją wyzwania wynikające z wojny" i oszczędzają energię elektryczną.
Ostatnie dni rządu PiS przyniosły wzmożenie prac wiceministra rolnictwa nad nazwami artykułów spożywczych.
Ponad 40 proc. Białorusinów uważa, że krajem powinien rządzić Aleksander Łukaszenko. Spora część społeczeństwa wierzy propagandzie i w to, że Polska stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ich państwa.
Nie ma apetytu wśród państw członkowskich na zmiany traktatowe, ale nie dlatego, że nie chce tego PiS. Unia Europejska zmaga się z o wiele poważniejszymi problemami.
Lider KO przyjmowany jest na starcie nowego rządu z lekką rezerwą, i to nie tylko przez obywateli głosujących na PiS. Czy uda mu się ją przełamać?
Za trzy dni w Sejmie Mateusz Morawiecki ma zarysować polityczny katalog różnic między PiS a nową koalicją. Ale Donald Tusk ma własny plan.
Amerykański think tank, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) analizuje wielkość strat ponoszonych przez rosyjską armię w ostatnich miesiącach wojny na Ukrainie.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken stwierdził, że "istnieje rozbieżność" między deklaracjami Izraela dotyczącymi ochrony cywilów w Strefie Gazy, a skutkami izraelskich działań militarnych.
Departament Sprawiedliwości USA wniósł nowe zarzuty przeciwko synowi prezydenta USA, Joe Bidena, Hunterowi.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Dmitrij Pieskow mówi, że Kreml dostrzega problemy na Zachodzie z dalszym wspieraniem Ukrainy.
Ramen instant – japońska zupa z torebki zawojowała świat. W 2022 roku w 50 krajach na świecie zjedzono ponad 120 miliardów porcji ramenu instant. Szybka w przygotowaniu i tania potrawa zyskuje ogromną popularność. Przyczyny? Rosnące koszty życia, ale też popularność kuchni japońskiej.
Jakie są zagrożenia dla stabilności fiskalnej? W jaki sposób na stabilność wpłynie realizacja obietnic wyborczych?
Arsenal znów prowadzi w Premier League. Drużyna z Londynu po 20 latach może wreszcie wrócić na angielski tron.
Złe zarządzanie finansowe to najpoważniejsza choroba ochrony zdrowia w naszym kraju. Ale jest sposób na wyjście z tej choroby.
Bon dla nauczycieli na zakup laptopa podbił sprzedaż sklepów iDream, oferujące sprzęt amerykańskiego dostawcy.
W 2022 r. przeciętna roczna pensja menedżera urosła w tempie inflacji. Dwukrotnie wyższa była dynamika przychodów i zysków firm.
Świat sportu podobno coraz głośniej domaga się dopuszczenia Rosjan i Białorusinów do igrzysk w Paryżu, decyzja więc wydaje się kwestią czasu.
Duże korporacje cały czas chcą wchodzić do Polski i poszukują biur w najlepszych lokalizacjach Warszawy. Z kolei fundusze inwestycyjne wrócą do kupowania budynków po spadku stóp w strefie euro – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzajacy Ghelamco Poland.
Ten rok znów może być w branży maklerskiej rekordowy, jeśli chodzi o nowe IKE. Nowe możliwości, za sprawą BM PKO BP, otworzyły się także przed IKZE.
Spodziewamy się, że w ciągu trzech, czterech kwartałów zaczniemy się rozglądać ponownie za różnego rodzaju inwestycjami w Polsce, w tym gotowymi mieszkaniami – mówi Paweł Romańczuk, szef Heimstaden Poland.
Niepełnosprawni oraz rodzina, która ich utrzymuje, mogą odliczyć od dochodu wydatki na rehabilitację i ułatwianie życia. Dzięki temu zapłacą mniej fiskusowi.
W erze drogiego pieniądza i niechęci deweloperów do „hurtowników” tylko nieliczni inwestorzy PRS kontynuują wzrost.
Perspektywy dalszego rozwoju branży cały czas są dobre, czemu sprzyjają m.in. nowe regulacje oraz rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa.
Aż 63 proc. z nas przyznaje, że kupuje więcej jedzenia, niż jest to potrzebne na trzy dni świąt. To może się jednak zmienić.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas