Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Aktualizacja: 19.12.2019 15:08 Publikacja: 19.12.2019 16:45
Foto: AdobeStock
Mowa o zmienionym, ustawą z 16 października 2019 r., art. 89 ust. 1 ustawy p.w.p., którego brzmienie, po nowelizacji, jest następujące: „Patent może być unieważniony w całości lub części na wniosek każdego, kto wykaże, że (...)". Nowelizacją usunięto zapis, w świetle którego wniosek mógł być złożony tylko przez osobę, która miała w tym interes prawny.
Wspomniana zmiana usunęła wymóg wykazania przez przedsiębiorców wnioskujących o unieważnienie patentu, że istnieje konkretna norma prawna, która chroni interes danego przedsiębiorcy, a istnienie patentu może mieć bezpośredni wpływ na jego działalność. Prościej rzecz ujmując – komplikuje sytuację prawną tego podmiotu w sposób niepożądany. W orzecznictwie przyjęto tzw. teorię obiektywnego rozumienia interesu prawnego, w przeciwieństwie do teorii subiektywnej, według której dla wykazania interesu wystarczyłoby subiektywne przekonanie konkretnej osoby, że jej interes został naruszony w wyniku udzielenia monopolu na dany wynalazek (patent). Wykazanie interesu prawnego (a nie – faktycznego) wymagało nie lada starań po stronie wnioskodawców, tj. wykazania, że ich interes jest przede wszystkim realny (a nie – hipotetyczny), czyli oparty na przepisach powszechnie obowiązującego prawa, aktualny, konkretny i indywidualny (własny). O interes nie musieli obawiać się przedsiębiorcy znajdujący się w relacji bezpośredniej (bezspornej) konkurencyjności oraz pozwani o naruszenie danego patentu.
Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Abonament RTV w dotychczasowym kształcie ma przestać istnieć. TVP oraz Polskie Radio finansowane będą z opłaty audiowizualnej ponoszonej nie przez gospodarstwa domowe, jak do tej pory, lecz podatników, i pobierana wraz z podatkiem dochodowym przez urzędy skarbowe - wynika z założeń projektu ustawy, do której dotarł portal wirtualnemedia.pl.
Prezydent Andrzej Duda ułaskawił Jerzego Jachowicza. Publicysta tygodnika „Sieci” i serwisu wPolityce.pl został prawomocnie skazany za pomówienie prokuratora Dariusza Korneluka, współzałożyciela i członka Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia.
Konsument nie musi składać przed sądem sformalizowanego oświadczenia, aby skorzystać z uprawnień wywodzonych z prawa Unii przy rozliczeniu umowy kredytu.
Najstarsza córka Grzegorza Ciechowskiego, lidera Republiki chce wywalczyć prawo do udziału w zyskach z twórczości ojca i nie zgadza się, by matka kolejnych dzieci artysty pozostała jedyną ich beneficjentką.
Pełnomocnicy będą mogli udostępnić klientom dokumenty dotyczące ich sprawy np. elektronicznie.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z złożoności logistyki świątecznych łańcuchów dostaw. Święta to nie tylko tradycyjne, rodzinne posiłki, ale również prezenty czy dekoracje. Dostarczenie wszystkich tych produktów wymaga dodatkowej energii, w tym ropy naftowej, gazu i elektryczności.
Projekt rozporządzenia zakłada prawne zarezerwowanie terminów takich, jak „szynka”, „wędlina”, „wędzonka” i „kiełbasa” wyłącznie dla wyrobów mięsnych. To próba rozwiązania konfliktu dzielącego konsumentów, hodowców i producentów mięsa.
Wykreowanie znaku towarowego w branży motoryzacyjnej, który będzie dostatecznie fantazyjny, aby uzyskał ochronę, zarazem interesujący dla odbiorcy oraz korespondujący z przekazem marki, wiąże się z długotrwałym procesem twórczym.
Citroën zdecydował się na rebranding - powrót do pierwotnego logotypu opracowanego ponad sto lat temu, ale podobne logo zarejestrowała konkurencyjna firma z Chin. Zaprzestanie korzystania z pierwotnego oznaczenia może doprowadzić do wygaśnięcia prawa.
Znak towarowy będący hasłem, którym obywatele sprzeciwiają się rasizmowi, nie może zostać zarejestrowany przez przedsiębiorcę.
Szymon Cydzik z działu prawa "Rzeczpospolitej" i publikujący w dodatku "Biznes. Bezpieczna Firma" Michał Markiewicz zajęli pierwsze dwa miejsca w XI edycji konkursu na informację medialną o ochronie własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Prawo do oznaczenia znakiem towarowym w wąskim zakresie jest ograniczane na rzecz „używacza uprzedniego”.
Okazuje się, że prawo bułgarskie traktuje naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy jednocześnie jako przestępstwo karne oraz jako delikt administracyjny. W każdym kraju Unii Europejskiej jest z tym inaczej.
Gdyby spór o wykorzystanie do promocji nazwiska głowy państwa toczył się w Polsce, kluczowy mógłby być rodzaj usługi.
W 2019 roku zainteresowanie polityką było wysokie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, a w 2023 roku – przed parlamentarnymi. Jak będzie wiosną?
Plan cięcia wydatków ma ponad 73 proc. Polaków. Zdecydowana większość do sklepów będzie chodzić z listą produktów i szukać ich głównie na promocjach.
Z ekonomicznego punktu widzenia nie ma sensu utrzymywać ani zerowego VAT na żywność, ani mrożenia cen energii dla wszystkich odbiorców. Nowy rząd powinien się z tym zmierzyć najpóźniej w drugiej połowie roku.
Rosjanie i Białorusini będą w Paryżu, bo według Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego nie powinno się karać sportowców za postępowanie rządu, nawet jeżeli trwa wojna, a ich występy służą propagandzie.
W roku wyborów rząd PiS miał na głowie ważniejsze sprawy niż wymiana szefów państwowych firm. W większości z nich wcześniej zadbano już o dobrze płatne posady dla sprawdzonych ludzi.
Popularna platforma łącząca kierowców i pasażerów wygrała przetarg na obsługę Dworca Centralnego w Warszawie. Gigant już szykuje się do wdrożenia całkiem nowych usług.
Prawo i Sprawiedliwość cynicznie wprowadza Polaków w błąd – mówi Michał Kobosko, przewodniczący sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej.
Trzeci zbiornik w gazoporcie, wraz z budową nowych instalacji do cumowania statków, będzie gotowy do użytkowania w II kwartale przyszłego roku – mówi Marcin Chludziński, prezes Gaz-Systemu.
Dwa miesiące po wyborach Donald Tusk i nowa koalicja przygotowują się do objęcia rządów w Polsce. Wstępny plan działań na grudzień jest już gotowy.
Nowa koalicja odsłania karty odnośnie do podziału stanowisk poza jednym z najbardziej kluczowych. Jak słyszymy, wybór ma się dokonać spośród trzech nazwisk.
Maklerzy zauważyli ostatnio większą aktywność inwestorów indywidualnych na warszawskim parkiecie. Ale przyznają, że o przełomie jeszcze nie ma mowy.
Bycie państwem frontowym to nie tylko wydatki na zbrojenia, ale systemowy wysiłek i zaangażowanie całego społeczeństwa.
Wstępem do ostatecznej normalizacji była wymiana jeńców między Armenią i Azerbejdżanem. Ale oba państwa się też zbroją.
Na wdrożenie czekają m.in. przepisy o sygnalistach i prawach twórców. Dalsza zwłoka grozi karami.
Rodzinnym majątkiem nie trzeba dzielić się ze skarbówką. Musimy jednak pamiętać o formalnościach.
W przeciwieństwie do rządu PiS obecna koalicja nie napotyka na ograniczenia światopoglądowe w realizacji polityki europejskiej.
Każda władza – bez względu na to, kto ją sprawuje – bywa oporna w ujawnianiu informacji. Liczymy na więcej otwartości wobec mediów i wszystkich obywateli – mówi Paula Kłucińska z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.
Od 24 lutego 2022 roku trwa wojna Rosji z Ukrainą. Kijów nie osiągnął zakładanych celów kontrofensywy i coraz bardziej obawia się, że zachodni sojusznicy są zmęczeni pomaganiem Ukrainie.
Chris Billam-Smith (19-1, 12 KO) nadal mistrzem świata w wadze junior ciężkiej. Na gali w Bournemout Brytyjczyk obronił pas WBO, pokonując Mateusza Masternaka (47-6, 31 KO) przez techniczny nokaut. Sędzia zdecydował się zakończyć starcie przed rozpoczęciem ósmej rundy z powodu urazu Polaka, który do momentu przerwania walki prowadził na kartach sędziowskich.
Javier Milei został zaprzysiężony na prezydenta Argentyny. Na marginesie uroczystości doszło do rozmowy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z premierem Węgier Viktorem Orbánem.
DHL Parcel dokonał pod Poznaniem jednej z największych w Polsce inwestycji branży kurierskiej, mając na względzie obsługę przesyłek zagranicznych. Konkurencja nie odpuszcza.
• Jak rozliczać firmową fotowoltaikę • Czy można ująć w kosztach dwa samochody? • MF: co z odliczaniem okupu dla hakerów • Jak wejść do KSeF i go przetestować? • Wnioski o wiążące interpretacje - co się zmienia 1 stycznia • Opłaty za szkolenia, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie a ZUS • Ważne terminy na ten tydzień
Zarzuty o niepłacenie podatków przez Huntera Bidena to amunicja w rękach republikanów w walce o Biały Dom.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas