Różne oblicza pracowniczego monitoringu

Nie można zignorować orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i jego wpływu na krajową interpretację możliwości stosowania „ukrytego" monitoringu, zwłaszcza że zostało wydane przez Wielką Izbę ETPC.

Publikacja: 29.02.2020 00:01

Różne oblicza pracowniczego monitoringu

Foto: AdobeStock

Monitoring pracowniczy doczekał się regulacji w polskim prawie stosunkowo niedawno. Przed 25 maja 2018 r., tj. wejściem w życie art. 222 k.p. regulującego monitoring wizyjny pracowników, brak było przepisów w tym zakresie, stąd też jego stosowanie opierało się na ogólnych przepisach dotyczących ochrony danych osobowych oraz poszanowania dóbr osobistych zatrudnionych. Wraz z rozpoczęciem stosowania RODO polski ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie do kodeksu pracy regulacji zarówno w zakresie monitoringu wizyjnego, jak i pozostałych jego form. Art. 222 k.p. reguluje m.in. cele prowadzenia monitoringu, okresy retencyjne, sposób jego wprowadzenia oraz – co najważniejsze w kontekście omawianego tematu – sposób informowania o monitoringu, w tym odpowiednie oznaczenie pomieszczeń i terenu objętego monitoringiem. Stąd też przyjęło się, że prowadzenie „ukrytego" monitoringu pracowniczego jest niezgodne z zasadami wskazanymi w kodeksie pracy.

Pozostało 93% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego