Choć większość planowanych rozwiązań zasługuje na pozytywną ocenę, ustawodawca nie zdecydował się na przesunięcie terminów wykonania obowiązków związanych z przymusową dematerializacją akcji, których wykonanie w razie przedłużania się kryzysu może być utrudnione.
Ławiejsze posiedzenia
Projekt przewiduje wprowadzenie do K.s.h. przepisów umożliwiających uczestnictwo w posiedzeniach zarządów spółek kapitałowych przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumienia się na odległość (np. tele- lub wideokonferencji). Możliwe będzie również podejmowanie uchwał w trybie pisemnym oraz głosowanie nad uchwałami za pośrednictwem innego członka zarządu. Dotychczas kwestie te nie były regulowane w sposób wyraźny przez przepisy kodeksu spółek handlowych. Możliwość zdalnego działania przez zarząd była akceptowana przez większą część doktryny, choć pojawiały się w tym zakresie odmienne poglądy.
Projekt dostosowuje regulacje związane ze zdalnym działaniem rady nadzorczej do rozwiązań odnoszących się do zarządu. Podejmowanie przez radę nadzorczą uchwał w trybie pisemnym lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumienia się na odległość oraz głosowanie za pośrednictwem innego członka rady nadzorczej będzie dopuszczalne niezależnie od tego, czy statut lub umowa spółki przewidują taką możliwość.
Ponadto projekt zakłada rozszerzenie katalogu decyzji, które rada nadzorcza może podejmować przy wykorzystaniu wyżej wymienionych trybów głosowania. W razie jego wejścia w życie rada nadzorcza będzie mogła również podejmować decyzje personalne, które aktualnie mogą być podejmowane jedynie na posiedzeniu.