Nakaz zapłaty a brak pisemnej umowy

- Pozwany przedsiębiorca, w zarzutach od nakazu zapłaty, podniósł, że nie istnieje między nim a moją firmą stosunek zobowiązaniowy. Swoje twierdzenie oparł na tym, że nie zawarliśmy pisemnej umowy (chodzi o sprzedaż betonu, jego transport i pompowanie). Dysponuję jednak, podpisaną przez niego, fakturą. Jak się bronić przed takim argumentem? Pozwany złożył wniosek o wstrzymanie wykonania nakazu zapłaty i skierowanie stron do mediacji. Przewodniczący zarządził ustosunkowanie się przeze mnie na piśmie do wniosku o wstrzymanie nakazu zapłaty.

Publikacja: 06.02.2020 16:45

Nakaz zapłaty a brak pisemnej umowy

Foto: 123RF

Czytelnik powinien stwierdzić w swoim piśmie procesowym, że nie polega na prawdzie twierdzenie pozwanego, iż powód nie wykazał istnienia między stronami stosunku zobowiązaniowego. Przeczy temu mianowicie fakt złożenia przez pozwanego podpisu na fakturze, co w myśl wyroku Sądu Najwyższego z dnia 7 lutego 2018 r., V CSK 171/17, oznacza potwierdzenie przez niego faktu istnienia stosunku zobowiązaniowego między stronami oraz zasadność dochodzonego przez powoda roszczenia.

Zasady doświadczenia życiowego i logiki przeczą temu, że gdyby faktycznie powód nie wykonał części zobowiązania, to pozwany – jako przedsiębiorca – tolerowałby tę bierność, a przede wszystkim, że w takiej sytuacji pozwany przyjąłby i podpisałby fakturę, w której określono przedmiot świadczenia i wysokość roszczenia

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego