Koronawirus. Kumulacji urlopów w pandemii nie należy tolerować

Wielu pracowników nie korzystało z urlopów w 2020 r. Pracodawcy powinni część tych dni udzielić w narzuconym terminie. Inaczej narażą się na problemy organizacyjne w firmie, a przy redukcji etatów – na niepotrzebne koszty.

Publikacja: 17.03.2021 16:45

Koronawirus. Kumulacji urlopów w pandemii nie należy tolerować

Foto: Adobe Stock

Trwająca już od roku pandemia wywiera wpływ na nasze życie, w szczególności na sferę związaną z życiem zawodowym. Wprowadzane zakazy przemieszczania się wraz z zaleceniami unikania bezpośrednich kontaktów spowodowały, że osoby, których charakter pracy na to pozwala, zaczęły wykonywać ją w trybie zdalnym.

Świadczenie pracy z domu, umożliwiające elastyczne łączenie obowiązków zawodowych z domowymi, a także istotne ograniczenie możliwości podróżowania, spowodowały, że znacznie więcej osób niż zazwyczaj nie wykorzystało przysługującego im w poprzednim roku urlopu wypoczynkowego. W dłuższej perspektywie może się to okazać kłopotliwe dla pracodawców. Nagromadzenie zaległych dni urlopowych może powodować trudności przy ustalaniu planów urlopowych w roku bieżącym.

Pozostało 88% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe