Twoje źródło rzetelnych informacji w czasie wyborów.
Relacje na żywo, analizy, cotygodniowe sondaże oraz komentarze.
Dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykuły z Rzeczpospolitej i Plus Minus.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Aktualizacja: 01.04.2021 11:33 Publikacja: 01.04.2021 11:33
Foto: AdobeStock
Negatywne skutki pandemii odczuwalne są także w zamówieniach publicznych. Trwająca już ponad rok sytuacja wywołana COVID-19 skutkowała szeregiem utrudnień dla uczestników rynku zamówień publicznych i sparaliżowała wiele branż funkcjonujących na tym rynku, w tym zwłaszcza branżę budowlaną. Wskutek COVID-19 unieważniono wiele przetargów, co wpłynęło negatywnie zarówno na wykonawców, jak i zamawiających. Wykonawcy w trakcie realizacji kontraktów zmuszeni byli dostosować się do ciężkiej sytuacji spowodowanej brakiem dostępności materiałów budowlanych, opóźnieniami w dostawach wskutek ograniczeń w transporcie międzynarodowym oraz nieobecnością pracowników dotkniętych koronawirusem lub przebywających na kwarantannie. Nie wszyscy wykonawcy poradzi sobie z pandemią – na wielu budowach doszło do opóźnień, wskutek czego wykonawcy zostali obciążeni przez zamawiających karami umownymi za nienależyte lub nieterminowe wykonanie umowy.
Twoje źródło rzetelnych informacji w czasie wyborów.
Relacje na żywo, analizy, cotygodniowe sondaże oraz komentarze.
Dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykuły z Rzeczpospolitej i Plus Minus.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Znana aktorka Magdalena C. usłyszała w prokuraturze zarzut za reklamę wódki na popularnym portalu społecznościowym – podaje Polska Agencja Prasowa. Doniesienie w tej sprawie złożył aktywista, Jan Śpiewak.
Tylko w pierwszym półroczu bieżącego roku sprzedano w Europie ponad 77 tysięcy egzemplarzy tego modelu (dane Yato Dynamics). Puma pozostaje SUV-em wysoko ocenianym nie tylko przez dziennikarzy, lecz również przez klientów. Doceniliśmy ją za walory jezdne, mocne silniki i praktyczną kabinę. Jak przedstawia się aktualna oferta?
Powstały firmy ułatwiające rekrutację na studia medyczne w Ukrainie. Absolwenci mogą nostryfikować dyplom na którejś z polskich uczelni lub zdać egzamin weryfikacyjny.
Sprzedawcy energii elektrycznej w swoich rozliczeniach z klientami będą musieli uwzględnić 12-procentową obniżkę rachunku za energię, jeśli spełniony zostanie jeden z kilku warunków - tak wynika z obowiązujących od wtorku 19 września przepisów, które dotyczą cen prądu.
Sprawa wiz umożliwiających wjazd do strefy Schengen, które miały być przedmiotem nielegalnego handlu, to ostatnio najgorętszy temat w kampanii wyborczej. W efekcie doszło już do dymisji wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka i dyrektora biura prawnego MSZ Jakuba Osajdy. Wypowiedzenie umów outsourcingowych firmom obsługującym wnioski wizowe ograniczy napływ pracowników.
Jeśli politykom na poważnie chodził po głowie pomysł likwidacji immunitetów parlamentarnych, właśnie policja wybiła im go z głowy, bezzasadnie zatrzymując posłankę opozycji Kingę Gajewską.
Jak zaspokoić potrzebę przemieszczania się ludzi i towarów, a jednocześnie ograniczyć negatywny wpływ transportu na środowisko i społeczeństwo?
Problemy firmy Deloitte Audyt są złą wiadomością dla całego rynku audytorskiego w Polsce. Trudno zastąpić wielkie podmioty małymi biurami audytorskimi, gdyż one nie są w stanie sprostać obsłudze skomplikowanych podmiotów kapitałowych.
Od piątku sąd będzie mógł nakazać przedsiębiorcy, aby przywrócił do pracy zwolnioną osobę do końca procesu. To efekt nowelizacji KPC, która wchodzi w życie etapami.
Zabór mienia pracodawcy jest zawsze ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych. Nie ma znaczenia, czy ze względu na jego wartość czyn ten stanowi wykroczenie, czy przestępstwo.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego zakazała spółce z grupy Deloitte przeprowadzania badań sprawozdań finansowych - wynika z nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej”. Obecni klienci Deloitte rozpoczęli poszukiwania nowych audytorów.
Nie będzie już kontrowersji, że prawo zamówień publicznych znajdzie zastosowanie do zamówień na usługi w zakresie przewozu koleją lub metrem.
Unijny mechanizm Instrument Zamówień Międzynarodowych ma stanowić swego rodzaju lewar czy środek nacisku wobec polityki gospodarczej państw trzecich i wymuszać na tych państwach zapewnienie wzajemnego otwarcia rynków zamówień podmiotom z UE.
W umowie w sprawie zamówienia publicznego, której przedmiotem są roboty budowlanej, istnieje m.in. obowiązek ustalenia terminu zapłaty wynagrodzenia podwykonawcom lub dalszym podwykonawcom oraz zasad zawierania umów o podwykonawstwo z dalszymi podwykonawcami.
Decyzję o zmianie zasad (polityki) rachunkowości jednostka może podjąć w dowolnym momencie, jednak jej skutki będą miały zastosowanie od początku roku obrotowego. Zmiany te są możliwe, jeśli ich wprowadzenie zapewni wierniejsze odzwierciedlenie sytuacji majątkowej, finansowej lub wyniku finansowego jednostki.
80 procent klientów DER Touristik wypoczywało latem w hotelu cztero- lub pięciogwiazdkowym. Wzrost kosztów życia nie przeszkodził im w rozpieszczaniu się podczas wakacji – pokazują wyniki sprzedaży turystycznego koncernu.
Po dzisiejszym spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim w Białym Domu Joe Biden powiedział, że zatwierdził nowy pakiet wsparcia dla Ukrainy. Zapewnił także o nieustającym wsparciu dla walczącego państwa i powiedział, że "sama Rosja stoi na drodze do pokoju".
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 20 na 21 września doszło do zmasowanego ataku ukraińskich dronów, które atakowały przede wszystkim Krym.
Trzeba przyjąć rozwiązanie racjonalne, z myślą o ludziach - odpowiedział prezydent Andrzej Duda w Polsat News na pytanie o zasiłki dla przebywających w Polsce obywateli Ukrainy, zalecając jednocześnie uspokojenie emocji.
Mistrz Polski w pierwszym w swej historii meczu w fazie grupowej europejskich pucharów doznał wyjazdowej porażki 0:2 z Atalantą Bergamo.
"Konieczna będzie tytaniczna praca, aby odbudować zaufanie polskiego społeczeństwa w dobrą wolę ukraińskich władz" - napisał w mediach społecznościowych minister spraw zagranicznych, komentując wystąpienie prezydenta Zełenskiego w ONZ.
Zanim Canfranc Estación w hiszpańskich Pirenejach stał się 5-gwiazdkowym hotelem, był stacją kolejową. Secesyjny dworzec przez lata popadał w ruinę, na szczęście odzyskał świetność. Wnętrza budynku zmieniły się nie do poznania.
Zwycięstwo nad Aston Villą 3:2 jest niespodzianką, bo rzadko się zdarza żeby polski klub wygrywał z drużyną Premier League. Tym bardziej, że o sukcesie Legii nie zadecydowało szczęście, tylko umiejętności.
Jesienią zostanie złożony projekt ustawy o ochronie suwerenności, który utrudni życie tym, którzy sprzedają nasz kraj za granicą w zamian za dolary - powiedział przewodniczący grupy parlamentarnej Fideszu Máté Kocsis. Miał namyśli m.in. lewicowych dziennikarzy i "dolarowych polityków".
Filmik, który jakiś czas temu opublikowały linie China Railways, wywołał niemilknące kontrowersje. Chodzi o spot reklamowy, w którym pasażerki proszone są o niewykonywanie makijażu w pociągu. Zdaniem linii pasażerowie skarżą się na kobiety malujące się w środkach transportu. Internauci wytykają liniom kolejowym brak logiki w tej narracji.
Prezydent Turcji Tayyip Erdogan powiedział, że nie zgadza się z negatywnym podejściem, jakie inni przywódcy prezentują wobec rosyjskiego odpowiednika Władimira Putina
Brak standardów odzwierciedlenia czynników ryzyka związanych z ESG w wycenie nieruchomości to duże zagrożenie.
Firmy lubią elastyczne powierzchnie do pracy. To magnes na talenty. Własne flexy otwierają właściciele biurowców.
To nie stawka czynszu jest dziś kluczowa – powiedział w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Mateusz Strzelecki, partner i szef działu reprezentacji najemców w Walter Herz.
Na zgromadzonych gruntach deweloperzy mogą budować nawet kilka lat. Firmy systematycznie uzupełniają banki ziemi.
Wierzę w rozwój profesjonalnego rynku najmu – mówi Ewa Palus, kierownik działu consultingu REDNET Property Group.
Sun Zi, o ile żył naprawdę, był wodzem, generałem, a przy tym ojcem realizmu w polityce. Czy jego traktat „Sztuka wojenna” wciąż jest aktualny?
Najazd mongolski głęboko wrył się w pamięć Rusi, urastając do rangi zbiorowej traumy. Z kolei historycy widzą w Mongołach sprawców przekształcenia Rosji w despotyczne imperium. Natomiast szkoła eurazjatycka dostrzega w 250-letniej zależności fundamentalne korzyści cywilizacyjne. Czym więc naprawdę obdarzyli Ruś stepowi wojownicy?
22 września 1792 r., 231 lat temu, francuskie Zgromadzenie Ustawodawcze zniosło monarchię i proklamowało Republikę Francuską.
Historia jest pełna tajemnic. Mniejszych lub większych, determinujących losy jednostek, narodów lub całego świata. Jedną z największych zagadek w dziejach jest powód, dla którego zapóźnione kulturowo plemiona nomadów azjatyckich nagle opuściły swoje jurty, aby podbić połowę znanego im świata i wepchnąć ludzkość na nowe tory historii.
Szykowaliśmy się, by zwiększyć ofertę mieszkań w momencie, gdy rynek wróci na właściwe tory. To robimy, pytanie, jak dalej będzie się układała koniunktura – mówi Maciej Kiełkowski, dyrektor finansowy Grupy Marvipol.
Zamek Neuschwanstein jest bardzo zróżnicowany pod względem architektonicznym. Podobno gdy król Bawarii Ludwik II Wittelsbach przebywał w Hohenschwangau (posiadłość jego rodziców), to budowę zamku piętrzącego się na szczycie odległej o 2 km góry obserwował przez lunetę i wysyłał posłańców z poleceniami, aby jeszcze coś dodać lub zmienić.
W blisko 200-letnich dziejach fotografii litewskiej znajdujemy wiele zjawisk, procesów i postaci naprawdę intrygujących. Okres rozkwitu tej dziedziny sztuki wizualnej przypada jednak – paradoksalnie – na czasy zniewolenia Litwy przez Związek Radziecki.
14–28 proc. wynosiła marża brutto ze sprzedaży mieszkań deweloperskich w największych miastach pod koniec 2022 r. Giełdowa elita wykręciła więcej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas