Przyrzeczenie (podobnie jak zezwolenie na pracę cudzoziemca) jest wydawane na wniosek pracodawcy, na czas określony, dla konkretnego cudzoziemca i pracodawcy, na określone stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy. Jeżeli pracodawca będzie chciał zatrudnić cudzoziemca na innym stanowisku, to ponownie będzie musiał wystąpić o zezwolenie na pracę.
Jednak zanim przedsiębiorca uzyska przyrzeczenie, będzie musiał wraz z wnioskiem złożyć plik dokumentów, których uzyskanie jest dla przedsiębiorcy prawdziwą drogą przez mękę. Musi m.in. uzyskać informację od starosty, właściwego ze względu na miejsce wykonywania pracy przez cudzoziemca, o sytuacji na lokalnym rynku pracy i możliwości zabezpieczenia potrzeb kadrowych pracodawcy, oraz poinformować o działaniach, jakie podjął, by powierzyć pracę obywatelowi polskiemu bądź osobie, która nie musi mieć zezwolenia na pracę. Wcześniej przedsiębiorca zamieszcza odpowiednie ogłoszenie w urzędzie pracy. Musi ono zawierać dokładne dane dotyczące zatrudnienia cudzoziemca, w tym m.in. kod zawodu zgodny z rozporządzeniem ministra gospodarki i pracy z 8 grudnia 2004 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (DzU z 2004 r. nr 265, poz. 2644) oraz warunki tego zatrudnienia (wysokość wynagrodzenia, miejsce świadczenia pracy). Niezbędne będzie też potwierdzenie kwalifikacji cudzoziemca, a urzędy żądają, by dyplomy były tłumaczone przez tłumacza przysięgłego.
Gdy cudzoziemiec występuje o wizę pobytową związaną z podjęciem zatrudnienia, to konsul wyda ją dopiero po przedstawieniu przyrzeczenia wydania zezwolenia na pracę (a gdy zezwolenie na pracę nie jest wymagane, to po przedstawieniu oświadczenia o zamiarze dania cudzoziemcowi zatrudnienia).
Konsul wydaje wizę na czas pobytu cudzoziemca określony w przyrzeczeniu lub oświadczeniu, nie dłużej jednak niż na rok.
Cudzoziemiec może wystąpić o zezwolenie na zamieszkanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wydaje je wojewoda na czas oznaczony, po przedstawieniu przyrzeczenia na wykonywanie pracy lub oświadczenia pracodawcy o chęci zatrudnienia cudzoziemca.
Jeżeli przyrzeczenie zostało wydane i cudzoziemiec uzyskał wizę, to marszałek wyda zezwolenie na pracę. Wcześniej jednak musi jeszcze uzyskać od pracodawcy pisemne potwierdzenie daty rozpoczęcia pracy przez cudzoziemca. Data ta nie może być wcześniejsza niż data wydania decyzji o zezwoleniu na pracę.