Zaokrąglij w górę miesiąc pracy i dzień urlopu

Przy ustalaniu urlopu proporcjonalnego dla niepełnoetatowców zaokrągla się w górę zarówno niepełny miesiąc kalendarzowy pracy, jak i dzień wypoczynku

Aktualizacja: 17.01.2007 13:11 Publikacja: 17.01.2007 00:01

- Proszę o wyjaśnienie ostatnich zmian w kodeksie pracy o urlopach wypoczynkowych dla pracowników zatrudnionych na część etatu. Czy należy zaokrąglać im niepełny dzień urlopu w górę? Z jakich przepisów to wynika? - pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.

Od 30 listopada 2006 r. pracodawców obowiązują niewielkie zmiany przepisów dotyczące urlopów wypoczynkowych dla osób zatrudnionych na część etatu. W kodeksie pracy uzupełniono regulacje o proporcjonalnym urlopie wypoczynkowym dla niepełnoetatowców. Te odnoszące się do pozostałych pracowników przeniesiono do kodeksu pracy z rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14, ze zm.).

Aby nie krzywdzić niepełnoetatowców, również wobec nich trzeba obecnie stosować następujące reguły przy ustalaniu urlopu proporcjonalnego:

-niepełny miesiąc kalendarzowy pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca,

-w związku z rozpoczęciem lub rozwiązaniem stosunku pracy niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Przy proporcjonalnym wypoczynku ta pierwsza zasada o zaokrąglaniu niepełnego miesiąca w górę do pełnego miesiąca wynika z art. 155§ 2 k.p., natomiast druga - o zaokrąglaniu niepełnego dnia urlopu do pełnego dnia - z art. 155§1 k.p.

Ponadto pamiętać trzeba o jeszcze innej, choć nienowej, zasadzie wpisanej od 30 listopada 2006 r. do kodeksu pracy - że przy ustalaniu wymiaru proporcjonalnego kalendarzowy miesiąc odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi zgodnie z art. 154 § 1 i 2 k.p. (art. 155§ 1 k.p.).

Pracownik pracuje na pół etatu i przysługuje mu 26 dni urlopu. Jest zatrudniony od początku tego roku do 18 maja. Od 21 maja zatrudnia go kolejna firma w podobnym wymiarze czasu pracy do końca 2007 r. Jak obliczyć mu należny urlop w tym roku kalendarzowym u obu pracodawców?

KROK 1. Oblicz należny wymiar urlopu wypoczynkowego

26 dni x 1/2 etatu = 13 dni Ponieważ pracownik jest zatrudniony na pół etatu, to zgodnie z art. 154 § 2 k.p. należy mu obliczyć wymiar urlopu proporcjonalnie do wymiaru jego czasu pracy. Zatem zatrudnionemu na pół etatu przez cały rok przysługuje 13 dni wypoczynku.

KROK 2. Ustal wymiar urlopu proporcjonalnego u pierwszego pracodawcy

13 dni x 5/12 = 5,4, a po zaokrągleniu 6 dni (zgodnie z art. 155k.p.) Mimo że pracownik jest zatrudniony w pierwszej firmie do 18 maja, to jego pracodawca liczy ten miesiąc jako pełny zgodnie z art. 155k.p. W sumie uwzględnia mu 5/12 w jego wymiarze urlopu.

KROK 3. Ustal wymiar urlopu proporcjonalnego u drugiego pracodawcy

13 dni x 7/12 = 7,6, a po zaokrągleniu 8 dni Choć pracownik rozpocznie pracę w drugiej firmie 21 maja, to jego pracodawca nie uwzględnia już tego miesiąca. Na podstawie art. 155§ 3 k.p. zrobił to pierwszy pracodawca. Oblicza więc należny urlop dopiero od czerwca do końca grudnia, bo niepełnoetatowiec jest zatrudniony na umowę terminową do końca 2007 r.

KROK 4. Daj tyle wypoczynku, ile się należy

6 dni + 8 dni = 14 dni Pracodawca powinien pamiętać, że wymiar należnego pracownikowi urlopu wypoczynkowego nie może przekroczyć wymiaru wynikającego z art. 154 § 1 i 2 k.p. Oznacza to zatem, że szef powinien obciąć mu urlop, bo wymiar tego przysługującego mu w 2007 r. wynosi 13 dni, jest bowiem zatrudniony na pół etatu.

Sądy i trybunały
Absolwenci KSSiP w zawieszeniu, bo pominięto ich przy nominacjach
Nieruchomości
Ogródki działkowe nie zostaną zlikwidowane. Resort zmienia przepisy
Sądy i trybunały
Bodnar zdegraduje sędziów? Tzw. "neosędziowie" zostaną cofnięci do roli asystentów
Sądy i trybunały
Rząd nie uzna wyboru prezesa Izby Cywilnej SN? Adam Bodnar: absolutnie
Podatki
Afera paragonowa. Kontrolerów można nie lubić, ale nie wolno im przeszkadzać
Prawo dla Ciebie
Myśliwi nie chcą okresowych badań. A rząd szykuje ograniczenie polowań