- Proszę o wyjaśnienie ostatnich zmian w kodeksie pracy o urlopach wypoczynkowych dla pracowników zatrudnionych na część etatu. Czy należy zaokrąglać im niepełny dzień urlopu w górę? Z jakich przepisów to wynika? - pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Od 30 listopada 2006 r. pracodawców obowiązują niewielkie zmiany przepisów dotyczące urlopów wypoczynkowych dla osób zatrudnionych na część etatu. W kodeksie pracy uzupełniono regulacje o proporcjonalnym urlopie wypoczynkowym dla niepełnoetatowców. Te odnoszące się do pozostałych pracowników przeniesiono do kodeksu pracy z rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14, ze zm.).
Aby nie krzywdzić niepełnoetatowców, również wobec nich trzeba obecnie stosować następujące reguły przy ustalaniu urlopu proporcjonalnego:
-niepełny miesiąc kalendarzowy pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca,
-w związku z rozpoczęciem lub rozwiązaniem stosunku pracy niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Przy proporcjonalnym wypoczynku ta pierwsza zasada o zaokrąglaniu niepełnego miesiąca w górę do pełnego miesiąca wynika z art. 155§ 2 k.p., natomiast druga - o zaokrąglaniu niepełnego dnia urlopu do pełnego dnia - z art. 155§1 k.p.