Ministerstwo Rozwoju Regionalnego opracowało kompleksowy plan działania - strategię rozwoju kraju na lata 2007 - 2015. Uwzględnia ona zarówno unijne, jak i krajowe źródła finansów mających w tym okresie służyć rozwojowi Polski. Strategia zakłada m.in. rozwój gospodarki opartej na wiedzy, podnoszenie poziomu kwalifikacji uczestników rynku pracy, urozmaicenie działalności na obszarach wiejskich, wzmocnienie administracji publicznej i oczywiście poprawę stanu infrastruktury naszego kraju - zarówno społecznej, jak i technicznej.
To, w jaki sposób będziemy dążyli do osiągnięcia celów zakładanych w strategii oraz jak wykorzystamy wspomniane 67,3 mld unijnych euro, określa narodowa strategia spójności (oficjalna nazwa dokumentu: Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia). Przewiduje ona realizację czterech ogólnopolskich programów, z których każdy koncentruje się na odrębnej dziedzinie : infrastrukturze i środowisku, gospodarce, ludziach w ujęciu kapitału ludzkiego oraz na nadrobieniu zaległości cywilizacyjnych regionów Polski Wschodniej.
Równolegle do programów ogólnopolskich będzie funkcjonowało 16 programów regionalnych - opracowanych, zarządzanych i wdrażanych przez władze poszczególnych województw. Programy te będą uwzględniały podobne obszary wsparcia jak programy krajowe - jednak skala współfinansowanych projektów będzie odpowiednio mniejsza. Programy krajowe i regionalne będą się więc uzupełniały. Osobną kategorię będą stanowiły tzw. programy europejskiej współpracy terytorialnej. Będą one realizowane wspólnie przez co najmniej dwa regiony z różnych państw członkowskich Unii. Przewiduje się, że Polska będzie uczestniczyła w 10 takich programach, m.in. z Republiką Czeską, Słowacją, Litwą czy też Szwecją i Danią.
Na rozwój polskich regionów w latach 2007 - 2013 przeznaczymy blisko 16 mld euro, które będą wdrażane za pomocą regionalnych programów operacyjnych. Małopolska otrzyma z tej puli ponad 1,15 mld euro. To sześciokrotnie więcej niż w okresie 2004 - 2006, kiedy to w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego miała do dyspozycji 185,2 mln euro. Tego rzędu kwota będzie teraz trafiała do regionu każdego roku przez najbliższych 7 lat. Bezpośrednio z unijnego wsparcia udzielanego w ramach Małopolskiego Programu Regionalnego będą mogły korzystać m.in. jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorcy, uczelnie czy organizacje pozarządowe. Finansowane będą przedsięwzięcia zarówno z dziedziny transportu, jak i infrastruktury społecznej; inwestycje związane z ochroną i promocją turystyki i dziedzictwa kulturowego, a także przedsięwzięcia służące tworzeniu przyjaznych warunków do rozwoju przedsiębiorstw i przedsiębiorczości.
Oprócz wspomnianych 1,15 mld euro kolejne środki w wysokości ponad 470 mln euro trafią do Małopolski z programu Kapitał Ludzki. Będą to pieniądze na aktywizację zawodową osób bezrobotnych, na walkę z wykluczeniem społecznym, na wzmacnianie przedsiębiorstw i pracowników w dostosowaniu się do potrzeb regionalnego rynku pracy.