Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z 23 stycznia 2007 r. Uznał, że podział budynku na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste może być tylko pionowy i zgodny z podziałem gruntu.
Sąd Najwyższy wyjaśnił, że pionowy podział budynku na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste jest dopuszczalny wraz z podziałem gruntu tylko w taki sposób, że linia podziału budynku odpowiada linii podziału działki i przebiega przez istniejącą w całości lub w znacznej części ścianę budynku, dzieląc go na regularne i samodzielne części.
Tym samym Sąd Najwyższy wyłączył możliwość takiego podziału budynku na dwa odrębne, by w skład jednego z nich weszła jakaś część pozioma budynku znajdująca się nad sąsiednią działką. A tak właśnie chciała spółka Hotele Prezydenckie, która zajmuje pomieszczenia znajdujące się na parterze drugiej części budynku posadowionej na działce oddanej sąsiadowi w użytkowanie wieczyste.
Niegdyś była to jedna działka, której użytkownikiem wieczystym była spółka z o.o. Budimex. Ona też dokonała jej podziału na dwie działki i dwa budynki, dla których prowadzone są dwie księgi wieczyste. Na jednej działce znalazła się część hotelowa budynku, a na drugiej - biurowa. Budimex sprzedał część hotelową.
Spółka Hotele Prezydenckie, będąca nabywcą, zajęła także pomieszczenia socjalne związane z hotelową restauracją, znajdujące się na parterze sąsiedniego budynku.