W wielu konkursach o unijne środki następują przesunięcia terminów składania wniosku. Wszystko oczywiście z powodu nadzwyczajnej sytuacji, jaka panuje w kraju z powodu koronawirusa. Ograniczone możliwości organizowania spotkań, poruszania się, konsultowania się z ekspertami powodują, że część przedsiębiorców może mieć problem z terminowym przygotowaniem wniosku do konkursu, w którym chcieli wziąć udział. I stąd właśnie zmiany. Podobne działania dotknęły programu wsparcia realizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Mowa o części 3.2.2 „Kredyt na innowacje technologiczne" programu „Inteligentny rozwój". Pierwotnie konkurs miał się zakończyć pod koniec kwietnia. Obecnie nabór wniosków został przedłużony do 24 czerwca. Ponadto Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej planuje dalsze ułatwienia dla przedsiębiorców w tym działaniu.
Dla kogo
Przypomnijmy, że „Kredyt na innowacje technologiczne" to wsparcie na projekty dotyczące wdrożenia innowacji technologicznych, będących wynikiem własnych prac badawczo-rozwojowych przedsiębiorców, lub projekty dotyczące wdrożenia wyników prac B+R nabywanych przez przedsiębiorców w ramach projektu. Mogą one mieć postać prawa własności przemysłowej, wyników prac rozwojowych, badań aplikacyjnych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej, które umożliwiają wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych, w stosunku do dotychczas wytwarzanych na terytorium Polski, towarów, procesów lub usług.
Podstawowym zadaniem przedsiębiorcy, jak wynika z powyższego opisu, jest zastosowanie u siebie w firmie nowej technologii. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest ona wynikiem własnej działalności badawczej przedsiębiorcy, czy też za jej stworzeniem stoi inna firma lub jednostka badawcza. Liczy się to, że technologia ta jest samodzielnie wdrażana przez przedsiębiorcę i, że dzięki jej wykorzystaniu, firma zyskuje możliwość produkowania nowych towarów albo świadczenia nowych usług bądź procesów. To właśnie samodzielne wdrożenie (w tym dostosowanie do specyficznych potrzeb przedsiębiorcy) technologii jest warunkiem otrzymania finansowego wsparcia. Bez tego elementu nie ma mowy o ubieganiu się o pomoc. Przykładowo, przedsiębiorca nie otrzyma dotacji, jeżeli przedmiotem projektu będzie wyłącznie zakup maszyn, urządzeń lub linii technologicznych, w których wykorzystywana jest nowa technologia. Oznaczałoby to bowiem, że tę technologię wdrożył ktoś inny, najpewniej producent tej maszyny lub linii. Tym samym warunek wdrożenia przez wnioskodawcę nie zostałby spełniony.
Czytaj także: Internacjonalizacja MSP: dotacje dla firm z Polski wschodniej