Zielona transformacja: Świadectwo z zielonym paskiem

Zielona transformacja nie obędzie się bez zrównoważonego finansowania, nad którym unosi się widmo „zielonych nadużyć". Ponadto nowe rozwiązania i obowiązki raportowe powodują, że wielu inwestorów chce mieć pewność co do swoich decyzji. Dać ją mogą zielone recenzje.

Publikacja: 17.06.2021 17:15

Zielona transformacja: Świadectwo z zielonym paskiem

Foto: Adobe Stock

Śmiało można bronić tezy, że jesteśmy świadkami rewolucji na rynku finansowym, spowodowanej wprowadzeniem przez Unię Europejską Rozporządzenia 2019/2088 (SFDR) oraz Rozporządzenia 2020/852 (Rozporządzenie o Taksonomii). Pierwsze wprowadza nowe obowiązki w zakresie raportowania informacji dotyczących m.in. tego, w jaki sposób dane przedsiębiorstwo przyczynia się do realizacji celów w zakresie ograniczenia emisji, oraz kategoryzuje poszczególne rodzaje inwestycji. Druga z regulacji daje narzędzia do ustalenia, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby dana inwestycja była uważana za „zieloną". A to dopiero początek - wszyscy obserwatorzy są zgodni, że powyższe akty prawne stanowią dopiero początek powstawania nowego reżimu prawnego, tj. regulacji ESG (czyli odnoszących się do komponentów środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego).

Pozostało 94% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe