Koronawirus: Odroczenie zapłaty składek na ZUS nie pozbawi dopłaty z PFRON

Płatnik, który nie będzie mógł uregulować składek ZUS w terminie, powinien złożyć wniosek o odroczenie terminu ich płatności. Nie utraci wtedy prawa do dofinansowania pensji pracowników niepełnosprawnych.

Publikacja: 01.04.2020 18:00

Koronawirus: Odroczenie zapłaty składek na ZUS nie pozbawi dopłaty z PFRON

Foto: 123RF

Jeżeli pracodawca nie złoży takiego wniosku, a następnie zawrze z ZUS układ ratalny na uregulowanie zaległości w składkach, straci prawo do wsparcia na pracowników niepełnosprawnych za miesiące, których będzie to dotyczyć.

Dopuszczalne opóźnienie

Pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne nie traci prawa do dofinansowania z PFRON wynagrodzeń tych osób, jeśli zapłaci pełne składki w terminie wynikającym z ustawy o sus lub z maksymalnie 14-dniowym opóźnieniem. Zgodnie z art. 26a–c ustawy o rehabilitacji, aby otrzymać dofinansowanie pracodawca musi wypłacać wszystkie elementy kosztów płacy pracownika niepełnosprawnego w terminie bądź z uchybieniem terminu nieprzekraczającym 14 dni (dopuszczalna jest dopłata składek ZUS z uchybieniem terminu powyżej 14 dni, jeżeli nie przekroczy ona 2 proc. należnych składek za dany okres sprawozdawczy).

Terminy ponoszenia kosztów płacy określają odrębne przepisy:

a. wynagrodzenie – ustawa z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy,

b. składki na ubezpieczenia społeczne – ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych,

c. zaliczki na podatek dochodowy od wypłaconych wynagrodzeń – ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Od 1 lipca 2016 r. pracodawca może złożyć wniosek o dofinansowanie pensji pracownika niepełnosprawnego dopiero po wypłaceniu mu wynagrodzenia (tj. z  chwilą, gdy pracownik dysponuje już tą kwotą) – z zachowaniem wszystkich terminów określonych w ustawie i aktach wykonawczych.

W szczególnej sytuacji związanej z walką z koronawirusem niejeden pracodawca może mieć jednak problem z uregulowaniem składek nawet z dopuszczalnym 14-dniowym opóźnieniem.

Aby nie stracić prawa do dofinansowania do pensji pracowników niepełnosprawnych, taki pracodawca powinien przed upływem terminu zapłaty składek wystąpić do ZUS z wnioskiem o odroczenie ich płatności. Wówczas – zgodnie z wytycznymi BON i PFRON – nie dojdzie do uchybienia terminowości ponoszonych kosztów płacy. Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych będzie więc firmie przysługiwało.

Czytaj także:

ZUS a koronawirus: odroczenie składek to nie pomoc publiczna

Przykład:

Pracodawca, który wypłacił wynagrodzenia za luty do 10 marca br., powinien wpłacić

od tych pensji składki ZUS do 15 kwietnia. Już teraz wie, że w tym terminie nie będzie

w stanie uregulować tego zobowiązania.

W związku z tym powinien jak najszybciej wystąpić do ZUS o odroczenie terminu ich płatności. Umowa z ZUS o odroczenie powinna zostać zawarta przed 15 kwietnia 2020 r.

Gdyby w tej umowie odroczony termin płatności składek od wynagrodzeń za luty został ustalony np. na czerwiec br., konieczne będzie zapłacenie składek w tym terminie. Zgodnie bowiem z wyjaśnieniem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych: „odroczenie terminu płatności z zasady stosowane do terminów, które nie upłynęły, skutkuje tym, że w odniesieniu do składek objętych odroczeniem terminu płatności, ustawowy termin płatności składek nie miał zastosowania, a więc tym bardziej nie uchybiono mu. Jeżeli zatem termin odroczony zostanie dotrzymany, to nie dojdzie do uchybienia. W trakcie czynności sprawdzających bądź kontrolnych u pracodawcy, Fundusz weryfikuje terminowość poniesionych kosztów płacy np. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i stanowisko tego organu ma kluczowe znaczenie w przedmiotowej kwestii".

Raty odbiorą pomoc

Prawo do dofinansowania pensji pracowników niepełnosprawnych straci natomiast pracodawca, który podpisze z ZUS umowę o rozłożenie nieopłaconych składek na raty. Jak bowiem wyjaśnia Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w odpowiedzi udzielonej BON 19 stycznia 2019 r.: „(...) rozłożenie na raty płatności składek ZUS nie modyfikuje sytuacji pracodawcy na gruncie przepisów art. 26a ust. 1a3 ustawy z  27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (...), ponieważ instrument ten stosuje się w odniesieniu do należności, których ustawowy termin płatności już upłynął (a więc uchybienie terminowi ustawowemu miało miejsce), zaś umowne ustalenie nowych terminów płatności rat nie zmienia tej sytuacji".

Mając na uwadze powyższe, rozłożenie na raty płatności składek na ubezpieczenia społeczne za dany okres sprawozdawczy może skutkować brakiem możliwości wypłaty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych lub koniecznością zwrotu dofinansowania (jeżeli zostało ono wypłacone pracodawcy).

Edyta Sieradzka - wiceprezes Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

Jeżeli pracodawca nie złoży takiego wniosku, a następnie zawrze z ZUS układ ratalny na uregulowanie zaległości w składkach, straci prawo do wsparcia na pracowników niepełnosprawnych za miesiące, których będzie to dotyczyć.

Dopuszczalne opóźnienie

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona