Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Aktualizacja: 27.06.2021 08:19 Publikacja: 27.06.2021 00:01
Foto: Adobe Stock
W przestrzeni publicznej pojawiają się informacje o pierwszych decyzjach kadrowych pracodawców, którzy wypowiadają pracownikom umowy o pracę z powodu odmowy poddania się szczepieniu przeciwko Covid-19. Taka praktyka budzi wątpliwości, chociaż argumentów zwolennikom nie brakuje.
Przede wszystkim odnoszą się one do obowiązku pracodawcy dotyczącego zapewnienia bezpiecznych warunków pracy (art. 207 kodeksu pracy). Pracodawca, żeby móc realizować swój obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu pracy, powinien mieć prawo do negatywnej oceny postawy pracownika, który odmawia zaszczepienia się przeciwko Covid-19. Taka postawa pracownika może tworzyć ryzyko dla bezpieczeństwa załogi.
Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Abonament RTV w dotychczasowym kształcie ma przestać istnieć. TVP oraz Polskie Radio finansowane będą z opłaty audiowizualnej ponoszonej nie przez gospodarstwa domowe, jak do tej pory, lecz podatników, i pobierana wraz z podatkiem dochodowym przez urzędy skarbowe - wynika z założeń projektu ustawy, do której dotarł portal wirtualnemedia.pl.
Prezydent Andrzej Duda ułaskawił Jerzego Jachowicza. Publicysta tygodnika „Sieci” i serwisu wPolityce.pl został prawomocnie skazany za pomówienie prokuratora Dariusza Korneluka, współzałożyciela i członka Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia.
Konsument nie musi składać przed sądem sformalizowanego oświadczenia, aby skorzystać z uprawnień wywodzonych z prawa Unii przy rozliczeniu umowy kredytu.
Najstarsza córka Grzegorza Ciechowskiego, lidera Republiki chce wywalczyć prawo do udziału w zyskach z twórczości ojca i nie zgadza się, by matka kolejnych dzieci artysty pozostała jedyną ich beneficjentką.
Pełnomocnicy będą mogli udostępnić klientom dokumenty dotyczące ich sprawy np. elektronicznie.
Jedną z inicjatyw jest wykorzystanie narzędzi do robotyzacji, by pomóc pracownikom w automatyzacji codziennych, powtarzających się czynności.
Choć ministerstwo zachęca do szczepień, lekarze i aptekarze nie mogą zamówić preparatu. A pacjent zapisać się na szczepienie.
Pracodawca ma prawo sprawdzić aktywność pracownika w internecie w odpowiedzi na uzasadnione i racjonalne przypuszczenia, że swoimi wypowiedziami godzi on w dobro zakładu pracy. Ale nie może tych treści zbierać prewencyjnie.
Nie można rozwiązać z pracownikiem umowy z powodu jego działań i zachowań podejmowanych przed nawiązaniem stosunku pracy. Chyba że przekłada się to na nieprawidłowe wykonywanie przez niego obowiązków z powodu braku deklarowanych umiejętności czy uprawnień.
Pracownik, który na firmowym komputerze przechowuje nieodpowiednie lub zakazane treści (np. filmy +18 dla dorosłych), musi liczyć się ze zwolnieniem ze skutkiem natychmiastowym.
Dokonując kwalifikacji na nadgodziny dobowe i średniotygodniowe należy zacząć od wyznaczenia przekroczeń na dobę. Reszta to nadgodziny wynikające z przekroczenia średniotygodniowego.
Pracodawca ma obowiązek zapewnić monitor czy podstawkę pod laptop również osobom pracującym zdalnie. Taki pracownik może się też starać o refundację na okulary korekcyjne czy szkła kontaktowe, jeśli używa komputera przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.
Pracodawca ma obowiązek wydać świadectwo pracy terminowo i o treści wskazanej przepisami. Pracownik może reagować na opóźnienie czy błędy w tym dokumencie. Opornemu pracodawcy grozi grzywna, a nawet konieczność zapłaty odszkodowania pracownikowi za szkodę związaną z nieterminowym lub błędnym wydaniem świadectwa pracy.
- Bardzo mi przykro z powodu bólu, straty i cierpienia ofiar i ich rodzin - powiedział były premier Wielkiej Brytanii podczas dochodzenia w sprawie reakcji władz na pandemię COVID-19.
30-procentowe podwyżki dla nauczycieli w 2024 r. są już pewne – zapowiedział Donald Tusk. Co jeszcze się zmieni?
Dane Airly, platformy do monitoringu jakości powietrza, wskazują, że na tle innych krajów europejskich jakość powietrza w Polsce jest bardzo zła. W niektórych stacjach pomiaru poziom zanieczyszczeń był w ostatnim czasie "ekstremalnie wysoki".
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski dziękuje Ukraińcom, którzy "rozumieją wyzwania wynikające z wojny" i oszczędzają energię elektryczną.
Funkcjonariusze Centralnego Biuro Antykorupcyjnego wkroczyli w piątek rano do siedziby Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Kontrola obejmuje kilka biur agencji, w których zabezpieczono komputery.
Microsoft twierdzi, że rosyjscy propagandyści perfidnie wykorzystali wypowiedzi celebrytów tak, by wydawało się, że atakują prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Chodzi o jego rzekome uzależnienie od substancji psychoaktywnych.
Włoszka Sofia Goggia zwyciężyła w pierwszym tej zimy pucharowym supergigancie w St. Moritz. Polka Maryna Gąsienica-Daniel była 22. i zdobyła kolejne punkty PŚ.
- Mamy nadzieję, że doping nas poniesie i będziemy osiągać życiowe wyniki, bo w Tomaszowie Mazowieckim można jeździć naprawdę szybko - mówi łyżwiarz Marek Kania, który jest jedną z polskich nadziei na medal Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim.
Korea Południowa wymrze, jeżeli nie będzie przyjmować więcej imigrantów - alarmuje minister sprawiedliwości tego kraju, Han Dong-hoon.
Seniorzy, którym ZUS wypłaca emerytury w pierwszym dniu każdego miesiąca dostaną w grudniu pieniądze dwa razy. Tym, którzy swoje świadczenia dostają 25. dnia miesiąca, pieniądze wpłyną na konto jeszcze przed światami Bożego Narodzenia.
Sędzia Bartłomiej Starosta (Sąd Rejonowy w Sulęcinie) został w piątek wysłuchany przez KRS jako kandydat do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Od początku było wiadomo, że nie chodzi tu o pragnienie awansu tylko o obnażenie działań obecnej KRS.
Ministrowie finansów krajów UE zatwierdzili w piątek zaliczkę w wysokości pięciu miliardów euro dla Polski ze zmienionego Krajowego Planu Odbudowy.
Rok 2024 zdominuje nostalgia, powrót do klasyki, ale też mocne kolory oraz tęsknota za tropikami. Serwis Pinterest opublikował raport przewidujący kluczowe trendy dotyczące stylu życia.
Uczestników sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” zapytaliśmy, czy wojsko powinno zostać wycofane z granicy między Polską i Białorusią.
Wniesienie opłaty, która jest warunkiem zawarcia kontraktu (tzw. Nomination Fee) można rozliczyć w kosztach. Fiskus jest na tak, ale czyni ważne zastrzeżenie.
9 grudnia odbędzie się w Berlinie gala wręczenia Felixów, czyli Europejskich Nagród Filmowych. W kategorii najlepsza aktorka dwukrotnie nominowana jest 45-letnia Niemka, Sandra Hüller.
Prezydent Rosji Władimir Putin ujawnił swoją decyzję w sprawie startu w zaplanowanych na przyszły rok wyborach prezydenckich w Rosji.
Do tragicznego wydarzenia doszło w piątek rano w Sądzie Rejonowym w Mrągowie. Mężczyzna wyskoczył z okna na drugim piętrze budynku. Poniósł śmierć na miejscu.
70 tys. złotych w puli nagród konkursów scenariuszowych organizowanych przy okazji 12. edycji festiwalu filmowego Script Fiesta! Laureatów wybiorą m.in. noblistka Olga Tokarczuk, nominowani do Oscara Jerzy Skolimowski i Maciej Ślesicki, laureatka Berlinale Małgorzata Szumowska i zwycięzca Złotych Lwów Paweł Maślona.
Francuski prezydent promuje kandydaturę byłego szefa Europejskiego Banku Centralnego i byłego premiera Włoch na kolejnego szefa Komisji Europejskiej.
Bernard Arnault, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, przedsiębiorca kontrolujący koncern LVMH, giganta rynku dóbr luksusowych, kupił kolejną prestiżową nieruchomość w Paryżu. Jego nowy nabytek to zabytkowa kamienica na Polach Elizejskich.
W ramach nowej strategii gigant fast food nie wyklucza, że burgery będą większe. I to nie tylko w USA.
MacKenzie Scott poinformowała na swojej stronie internetowej Yield Giving Scott, że w ciągu ostatniego roku przekazała darowizny o wartości 2,15 mld dolarów. W poście napisała, że jej organizacja non-profit przekazała datki 360 organizacjom, „z których każda potrzebuje większej liczby sojuszników”.
Kwoty zapłaconej hakerom w ramach okupu nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów dla "Rzeczpospolitej".
Już nie „All I Want For Chrismas is You”, a "Rockin' Around the Christmas Tree" jest najpopularniejszą piosenką świąteczną.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas