PCC: Podwyższenie kapitału spółki akcyjnej jest opodatkowane

Przepisy polskiej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczące zmiany umowy spółki są zgodne z dyrektywą kapitałową

Publikacja: 29.06.2012 05:01

PCC: Podwyższenie kapitału spółki akcyjnej jest opodatkowane

Foto: Rzeczpospolita

Tak uznała Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 26 kwietnia 2012 r. (nr IPTPB2/436-7/12-4/KK).

Spółka we wniosku o wydanie interpretacji wskazała, że w latach 2010 – 2011 doszło do podwyższenia jej kapitału zakładowego. Z tego tytułu zapłaciła podatek od czynności cywilnoprawnych (dalej PCC). Jej zdaniem został on pobrany nienależnie.

To dlatego, że przepisy ustawy o PCC w tym zakresie są niezgodne z art. 7 ust. 1 dyrektywy 69/335/EWG w sprawie podatku od gromadzenia kapitału. Zgodnie z nim państwa członkowskie zwolnią z podatku kapitałowego operacje, inne niż operacje określone w art. 9, które 1 lipca 1984 r. były zwolnione z podatku lub opodatkowane stawką 0,50 proc. lub niższą.

Spółka stwierdziła, że w dacie odniesienia wskazanej w tym przepisie, tj. 1 lipca 1984 r., opodatkowaniu podlegały jedynie wkłady wnoszone przez wspólników spółki jawnej oraz spółki z o.o., a nie przez akcjonariuszy spółek akcyjnych.

Izba Skarbowa uznała takie stanowisko za nieprawidłowe. Jej zdaniem 1 lipca 1984 r. wniesienie wkładów do spółki na kapitał zakładowy co do zasady nie było zwolnione z podatku na podstawie wówczas obowiązującej ustawy o opłacie skarbowej. Oznacza to, że Polska ma prawo pobierać podatek od podwyższenia kapitału spółki akcyjnej.

Radosław Baraniewicz starszy konsultant w dziale prawnopodatkowym PwC

Odpowiedź przedstawiona w tej interpretacji wpisuje się w jednolite stanowisko organów podatkowych, zgodnie z którym podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej podlega opodatkowaniu PCC na zasadach ogólnych (jako zmiana umowy spółki), zaś polskie przepisy ustawy o PCC w tym zakresie są zgodne z postanowieniami dyrektywy 69/335/EWG (dalej: „dyrektywa kapitałowa”).

Opodatkowanie takiej operacji z pewnością wynika wyraźnie z polskich przepisów. Jednakże w kontekście przystąpienia Polski do Unii Europejskiej istotne jest uwzględnienie postanowień dyrektywy kapitałowej, które wyznaczają zakres, w jakim państwa członkowskie mogą opodatkować transakcje dotyczące kapitału zakładowego podmiotów gospodarczych, w tym spółek akcyjnych.

Stosownie do art. 7 ust. 1 tej dyrektywy kapitałowej państwa członkowskie zwolnią z podatku kapitałowego operacje, inne niż operacje określone w art. 9, które 1 lipca 1984 r. były zwolnione z podatku lub opodatkowane stawką 0,50 proc. lub niższą.

W związku z tym w celu odpowiedzi na pytanie, czy operacja podwyższenia kapitału zakładowego spółki akcyjnej podlega opodatkowaniu, należy uwzględnić przepisy obowiązujące w Polsce 1 lipca 1984 r. Taki wniosek wynika przede wszystkim z wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 16 lutego 2012 r. w sprawie Pak Holdco (C-372/10).

Tymczasem z § 54 rozporządzenia w sprawie opłaty skarbowej, które regulowało opodatkowanie podwyższenia kapitału zakładowego 1 lipca 1984 r., wynika, że przedmiotem opodatkowania były jedynie wkłady wnoszone przez wspólników do spółki jawnej czy też spółki z o.o.

Z przepisów obowiązujących w dacie odniesienia nie wynikał zatem, wbrew twierdzeniom przedstawionym w komentowanej interpretacji, obowiązek podatkowy z tytułu podwyższenia kapitału spółki akcyjnej. Takie stanowisko zostało potwierdzone m.in. w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 23 maja 2012 r. (III SA/Po 462/12), w wyroku WSA we Wrocławiu z 20 kwietnia 2012 r. (I SA/Wr 224/12) czy też w wyroku WSA w Warszawie z 5 marca 2012 r. (III SA/Wa 1848/12).

Biorąc to pod uwagę, Polska nie była uprawniona do opodatkowania z dniem akcesji podwyższenia kapitału zakładowego spółek akcyjnych, skoro w dacie odniesienia czynność ta (stosownie do obowiązujących wówczas przepisów o opłacie skarbowej) w ogóle nie podlegała opodatkowaniu. Tego stanowiska nie podzielił jednak Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z 10 maja 2012 r. (II FSK 98/12, II FSK 99/12).

W orzeczeniach tych stwierdzono bowiem, że art. 1 ust. 1 pkt 3 lit. d ustawy o opłacie skarbowej (na podstawie której zostało wydane rozporządzenie w sprawie opłaty skarbowej) w żaden sposób nie wyłącza z zakresu opodatkowania podwyższenia kapitału spółek akcyjnych.

 

Tak uznała Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 26 kwietnia 2012 r. (nr IPTPB2/436-7/12-4/KK).

Spółka we wniosku o wydanie interpretacji wskazała, że w latach 2010 – 2011 doszło do podwyższenia jej kapitału zakładowego. Z tego tytułu zapłaciła podatek od czynności cywilnoprawnych (dalej PCC). Jej zdaniem został on pobrany nienależnie.

Pozostało 91% artykułu
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego