Kontrola osób pracujących zdalnie przez inspekcję pracy

Szlafrok, laptop, kawa i ... dzwonek do drzwi: „– Dzień dobry, inspekcja pracy". Osoby pracujące zdalnie mogą się spodziewać kontroli w miejscu świadczenia obowiązków.

Aktualizacja: 13.09.2020 09:52 Publikacja: 13.09.2020 00:01

Kontrola osób pracujących zdalnie przez inspekcję pracy

Foto: Adobe Stock

Praca zdalna coraz częściej nie jest już uciążliwością dla firm, związaną z sytuacją epidemiczną w kraju, lecz świadomym wyborem pracodawcy i pracownika. Szacuje się, że 3/4 firm w Polsce planuje poszerzenie możliwości wykonywania pracy w ramach home-office. Dla pracodawców taka opcja jest często dużo tańsza, bo mogą wynająć i  utrzymywać mniejszą powierzchnię biurową. A i dla pracowników okazuje się, że ta forma świadczenia obowiązków jest bardzo atrakcyjna, bo oszczędzają czas na dojazdy, na przygotowanie się do pracy. Skoro nie muszą wyjść z domu, to po co się przebierać. To też oszczędność pieniędzy na paliwo, komunikację publiczną, służbowe uniformy itd. Wszyscy dość szybko zaaklimatyzowali się w nowej rzeczywistości. Dlatego niektórych cieszy fakt, że ustawodawca przedłużył możliwość wykonywania pracy zdalnej i od 5 września 2020 r. pracodawca może wysłać pracownika do domu na home-office w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w ciągu trzech miesięcy po ich odwołaniu. W praktyce oznacza to, że praca zdalna może gościć w polskich firmach jeszcze długo.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów