Urlop wypoczynkowy -- nie można płacić za brak wypoczynu

Część pracodawców chętnie zapłaciłaby za to, żeby zatrudnieni nie korzystali z urlopów. Jest to jednak możliwe tylko w razie rozwiązania stosunku pracy. Od tej daty biegnie okres przedawnienia prawa do pieniężnego ekwiwalentu.

Publikacja: 14.07.2015 07:15

Urlop wypoczynkowy -- nie można płacić za brak wypoczynu

Foto: 123RF

Gdy pracownik nie wykorzysta przysługującego mu urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia jego stosunku pracy, nabywa prawo do ekwiwalentu pieniężnego (art. 171 § 1 k.p.). Nie ma znaczenia sposób i przyczyna rozwiązania stosunku pracy. Ekwiwalent przysługuje więc, nawet gdy do zakończenia zatrudnienia doszło z przyczyn zawinionych przez pracownika. Bez znaczenia jest również to, czy do rozwiązania doszło wskutek wypowiedzenia dokonanego przez pracownika czy przez firmę. Także w razie wygaśnięcia stosunku pracy – np. w razie tymczasowego aresztowania pracownika czy śmierci pracodawcy – podwładny powinien otrzymać ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Pozostało 88% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów