Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 04.11.2020 12:53 Publikacja: 04.11.2020 02:00
Niebezpieczna praca
Foto: AdobeStock
W tych zakładach pracy, w których pracownicy wykonują prace szczególnie niebezpieczne, pracodawcy powinni pamiętać o wdrożeniu instrukcji BHP odpowiednio precyzyjnie opisujących warunki bezpiecznego wykonywania tego typu prac. Liczy się przy tym nie sam fakt przygotowania instrukcji, ale to czy jej treść spełnia odpowiednie wymogi. Jak pokazuje wyrok NSA, inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy mają uprawnienia do kontroli, czy funkcjonujące u pracodawcy instrukcje BHP są odpowiednio szczegółowe i czy w zrozumiały dla pracowników sposób wskazują standardy bezpiecznego wykonywania pracy. Jeśli instrukcje BHP są opracowane w sposób wadliwy, inspektorzy PIP mogą ingerować w ich treść, nakazując opracowanie i wdrożenie procedur, które będą odpowiadały wymogom określonym w przepisach. Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w § 41 nakłada na pracodawcę obowiązek formułowania treści postanowień instrukcji BHP poprzez wskazanie czynności, które należy wykonywać przed rozpoczęciem danej pracy, zasad i sposobu bezpiecznego wykonywania pracy, czynności do wykonania po jej zakończeniu oraz zasad postępowania w sytuacjach awaryjnych. Procedury, które opisują sposób postępowania przy wykonywaniu prac zakwalifikowanych jako szczególnie niebezpieczne, nie mogą być enigmatyczne, zbyt ogólne. Muszą być spójne oraz powinny zawierać szczegółowe wytyczne, w tym w zakresie organizacji pracy. Pracodawca powinien formułować instrukcje w sposób, który będzie czytelny i zrozumiały dla pracowników. Jeśli dojdzie do wypadku przy pracy, brak odpowiednio przygotowanych procedur może zostać uznany za jedną z przyczyn takiego wypadku. A to z kolei może rodzić daleko idące konsekwencje finansowe związane z ustaleniem ewentualnej odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy za skutki wypadku przy pracy.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Rząd chce zobowiązać myśliwych do cyklicznych badań lekarskich oraz psychologicznych. Ci uważają, że byłby to niezasadny obowiązek i obawiają się kolejnych zmian, które ograniczyłyby polowania i zniechęcały do nich.
Czy takie widowiskowe zatrzymania jak wczorajsze Ryszarda Czarneckiego i jego żony, są konieczne? - pytał Tomasz Terlikowski prof. Marcina Matczaka w RMF FM.
Płaca minimalna wyniesie w przyszłym roku 4666 zł, a nie 4626 zł, jak pierwotnie zakładano. Biznes jest zaskoczony.
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska wydała w czwartek ostre oświadczenie w sprawie "zapowiedzi represji rządu względem sędziów i atakami na Sąd Najwyższy".
17 września odbędzie się uroczyste wręczenie nominacji asesorskich kolejnej grupie tegorocznych absolwentów KSSiP. To ważne, bo od sierpnia pozostają bez pieniędzy, a od września bez ubezpieczenia. Część będzie musiała jednak czekać na trzeci termin.
Największa przewaga samochodu elektrycznego nad spalinowym wynika z zerowej emisji CO2 podczas jazdy oraz zdecydowanie większej sprawności napędu.
Strony umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy mogą przewidzieć w niej możliwość jej wcześniejszego rozwiązania. Nie wystarczy jednak samo powtórzenie treści przepisów kodeksu pracy.
Pracownik poświadcza podpisem, że zapoznał się z zasadami bezpiecznego wykonywania pracy. Czy to wystarczający dowód, że szkolenie było prawidłowe, jeśli pracownik dozna wypadku przy pracy?
Wracają pytania o dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych pracowników niepełnoetatowych. To skutek niedawnych wyroków TSUE, który zmienił swój pogląd w kierunku niekorzystnym dla firm.
Zrzeczenie się przez bank prawa do podniesienia zarzutu przedawnienia skutkuje – w razie zapłaty przedawnionego zobowiązania, np. odsetek – brakiem możliwości zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodów CIT.
Kwestia opodatkowania wyciągu narciarskiego może zostać ostatecznie rozstrzygnięta. Jedynie elementy budowlane kolei linowej są przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
Wydatki związane z zaspokojeniem roszczeń mniejszościowych akcjonariuszy spółki przejętej w związku z przymusowym wykupem akcji są kosztem uzyskania przychodu.
Organy i sądy administracyjne nie wypracowały jak dotąd jednolitego stanowiska, czy można finansować z dotacji oświatowej wizyty podopiecznych w kinach, teatrach czy parkach rozrywki. W którym kierunku skłania się najnowsze orzecznictwo WSA?
Żądanie opłaty za przeprowadzenie ekshumacji wykracza poza upoważnienie ustawowe gminy jako organu prowadzącego cmentarz.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ołeksandr Kamyszin, były ukraiński minister przemysłu strategicznego oświadczył, że Ukraina rozpoczęła produkcję amunicji kalibru 155 mm.
W Głuchołazach zawyły syreny alarmowe. Woda przelewa się przez wały. Zagrożony jest most.
"Po godzinie 2 w nocy pierwsza fala dotarła do Kłodzka, poziom wody w Nysie Kłodzkiej w Kłodzku przekroczył 6 metrów. Ulice i domy w mieście są zalewane przez wody z Nysy Kłodzkiej oraz Młynówki" - podaje Telewizja Kłodzka na swoim profilu na Facebooku.
Mamy pierwszy stwierdzony zgon przez utonięcie w powiecie kłodzkim - mówił na konferencji prasowej Donald Tusk po odprawie z udziałem przedstawicieli służb w Kłodzku.
Lubi wyzwania. Gra, pisze i reżyseruje. Niedawno, jako reżyserka, skończyła swój pierwszy film: "Błazny". Jest w nim intryga, zapętlone relacje miłosne i wątek kryminalny. To także historia o tym, jak w dzisiejszych czasach walczyć walczyć o siebie w zawodzie aktora.
Na półtora roku przed wyborami parlamentarnymi na Węgrzech opozycyjne ugrupowanie Tisza Pétera Magyara ma już niewiele mniejsze poparcie niż Fidesz Viktora Orbána.
Pocisk ziemia-ziemia został wystrzelony z terytorium Jemenu w stronę środkowego Izraela - informuje Reuters.
Działki ROD służą głównie celom rekreacyjnym i wypoczynkowym – wśród zieleni, ciszy i spokoju. Wiele osób spędza na nich naprawdę dużo czasu. Czy można zostać w tym miejscu na noc lub w nim zamieszkać?
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W sobotę Moskwa i Kijów przeprowadziły kolejną wymianę jeńców - każda z walczących stron uwolniła po 103 osoby.
Od 1 sierpnia można składać wnioski o wypłatę bonu energetycznego. Czasu jednak pozostało niewiele – terminem końcowym jest 30 września 2024 roku. Co musisz wiedzieć o tym świadczeniu?
Przed północą władze Bystrzycy Kłodzkiej poinformowały, że tama w Międzygórzu zaczęła się przelewać. Nieco wcześniej burmistrz ostrzegała, że to ostatnia szansa na ewakuację. Władze miasta wyłączyły oczyszczalnię ścieków.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Rząd Egiptu będzie wspierać inwestorów inwestujących w turystykę, bo napędza ona wzrost gospodarczy kraju i tworzy miejsca pracy. Są już konkretne pomysły i rozwiązania.
To, co czeka nas tej nocy i być może także przez część niedzieli, to będą opady w wielu miejscach większe, właściwie rekordowe - oświadczył premier Donald Tusk po odprawie służb w Nysie.
Autonomiczny pojazd ARES-DV Piasecki Aircraft Corporation, o niezwykłej modułowej konstrukcji, przeprowadził pierwszy udany lot. Ma zrewolucjonizować dostawy powietrzne dla amerykańskiej armii.
Komendant główny policji nadinsp. Marek Boroń trafił do szpitala po tym, jak samochód, którym jechał, dachował - wynika z oświadczenia policji i ustaleń mediów.
Na jedną rundę przed końcem tegorocznego cyklu Grand Prix Bartosz Zmarzlik zapewnił sobie piąty w karierze tytuł indywidualnego mistrza świata na żużlu.
PKP planuje uruchomić kolejowe połączenia z Polski do Szwecji. To nie pierwsza inicjatywa, przewozy są atrakcyjne, ale trudne do zorganizowania.
Poszkodowani powodzią w województwach dolnośląskim i opolskim mogą liczyć na szybkie wypłaty zasiłków powodziowych. Według rządu, są na to przygotowane pieniądze.
Niektórzy, ja również, zakładali na początku wojny, że miejsce bohaterów UPA zajmą nowi bohaterowie, ci walczący obecnie z Rosją. Tymczasem jesteśmy świadkami masowego i oficjalnego odwoływania się do agresywnie nacjonalistycznej ideologii spod znaku OUN-UPA jako podstawy ukraińskiej tożsamości – polemika z Piotrem Zarembą.
Niż genueński, który dotarł nad Polskę w czwartek 12 września, przyniósł gwałtowne opady deszczu, lokalne podtopienia i zagrożenie powodziowe. Ostrzeżeniem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa objęci są mieszkańcy województw świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego, łódzkiego i części powiatów województwa mazowieckiego.
- Są olbrzymie wezbrania, przekraczające stan alarmowy, już w ponad 50 rzekach w województwie dolnośląskim i opolskim. Ta sytuacja będzie się jeszcze pogłębiała - powiedział w Polsat News rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski. Zaznaczył, że w części Polski wystąpiły huraganowy wiatr i trąby powietrzne.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach rozstrzygnął spór w sprawie zarzutów skarbówki o sztuczne wydłużenie „łańcucha dostaw”, które jest charakterystyczne dla przestępstw karuzelowych.
Niemcy otworzą swój rynek pracy dla Kenijczyków. Umowę w tej sprawie podpisali w piątek prezydent Kenii William Ruto i kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas