Krajowa Rada Radców Prawnych na potrzeby akcji promujących zawód zleciła przeprowadzenie badań ankietowych. Przeprowadzono je zarówno wśród osób fizycznych (ok. 600), jak i przedsiębiorstw, które nie posiadają własnego działu prawnego (450). Trzecia, najnowsza edycja przeprowadzona została w czerwcu 2024 r., poprzednie odpowiednio w październiku i marcu 2023 r.
Czytaj więcej
Niezależnie o tego, czy w trakcie prowadzenia biznesu dochodzi do sporu np. z kontrahentami czy pracownikami, warto jest się do takich procesów odpowiednio przygotować, aby zwiększyć szanse wygranej lub zminimalizować ryzyko przegranej w sądzie.
Radca prawny potrzebny przedsiębiorcy? Więcej firm z problemami natury prawnej
Wskazują one, że w ciągu ostatnich 15 miesięcy znacząco wzrósł zarówno odsetek firm, które spotkały się z problemem natury prawnej (z 45 proc. do 58 proc.), jak i tych, które dla jego rozwiązania skorzystały z pomocy zawodowych prawników (z 37 proc. do 45 proc.)
– Zwiększone zapotrzebowanie spowodowane jest też coraz większym skomplikowaniem naszego systemu prawnego, powiązań pomiędzy różnymi regulacjami i coraz większej liczby obowiązków formalno-prawnych, które ciążą na biznesie. A także z coraz większego zrozumienia, że sprawy prawne warto oddać specjalistom, a samemu zająć się robieniem biznesu w swojej dziedzinie – mówi Aleksandra Gibuła, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
Firmy, które nie korzystały z pomocy prawników, próbowały znaleźć rozwiązanie samodzielnie, szukały go w sieci, w literaturze lub prasie prawniczej, korzystały z usług mediatorów i prowadziły „burze mózgów” wśród pracowników.