Spór o możliwą wyprzedaż gruntów pod Lotniskiem Chopina w Warszawie przybiera na sile, ale media kilka lat temu pisały już o roszczeniach względem tych terenów rodziny Branickich. Jak informuje adw. Katarzyna Michno, pełnomocniczka synów Anny Branickiej-Wolskiej, zdaniem spadkobierców rodu położone na płycie lotniska, należące do Adama Branickiego działki pochodzące z dawnego Folwarku Paluch, który ten rozparcelował przed wojną, nie przeszły na własność Skarbu Państwa w wyniku tzw. reformy rolnej. Spadkobiercy zaś nabyli ich prawo własności w wyniku spadkobrania. – Ich roszczenia dotyczą jedynie części terenu lotniska – zaznacza adwokat.
Wskazuje, że proces cywilny przeciwko PP Porty Lotnicze SA wszczęty został w 2013 r. i toczy się on – co do części roszczeń – przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie (sygn. akt: V ACa 897/21). – W 2021 r. w I instancji zapadł wyrok częściowo zasądzający, który zaskarżyły wszystkie strony procesu. W pozostałym zakresie postępowanie jest zawieszone. Spadkobiercy domagają się w procesie cywilnym nie odszkodowania, ale wynagrodzenia za bezumowne korzystanie przez Porty Lotnicze z ich nieruchomości, za pewien okres do czasu ich wywłaszczenia. W 2013 r. wojewoda mazowiecki wydał decyzje, na mocy których Braniccy zostali wywłaszczeni z części działek na płycie lotniska – precyzuje pełnomocniczka.
Czytaj więcej
Posłowie Michał Szczerba i Dariusz Joński zaprezentowali wyniki swoich kontroli poselskich. Wynika z nich, że PiS planuje zlikwidować i wyprzedać tereny Lotniska Chopina w Warszawie.
Zdaniem radcy prawnego Marcina Włodarskiego, eksperta w dziedzinie nieruchomości i inwestycji infrastrukturalnych, rodzina nie ma szans na skuteczne dochodzenie swoich roszczeń w sądzie, a toczące się procesy nie zablokują działań związanych z ewentualną prywatyzacją spornych terenów.
– Gdyby sąd przyznał odszkodowanie z tytułu na przykład bezumownego korzystania z nich przez Skarb Państwa, to właśnie Skarb Państwa, a nie podmiot, który dokonał zakupu, będzie musiał je zapłacić. Nabywcę chroniła będzie z kolei rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych – tłumaczy specjalista.