Praca tymczasowa: obchodzenie przepisów tylko dla ryzykantów

Pracodawca użytkownik, który korzystając z usług różnych agencji pracy tymczasowej wciąż zatrudnia tę samą osobę, ryzykuje, że między nim a tą osobą zostanie ustalony stosunek pracy i że sąd przyznaje jej świadczenia pracownicze za trzy lata wstecz.

Aktualizacja: 16.12.2020 15:00 Publikacja: 16.12.2020 09:28

Praca tymczasowa: obchodzenie przepisów tylko dla ryzykantów

Foto: Adobe Stock

Sąd Najwyższy wydał 19 marca 2019 r. przełomowy wyrok dotyczący pracy tymczasowej (sygn. akt III UK 84/18). Podważa on ugruntowaną praktykę rynkową stosowaną w latach 2010-2017, a polegającą na naprzemiennym zatrudnieniu pracowników tymczasowych przez bliźniacze spółki tworzone przez agencje zatrudnienia. SN zakwestionował ten mechanizm, mówiąc wprost, że stanowi on obejście prawa i jest nie do pogodzenia z systemową interpretacją przepisów o pracy tymczasowej.

Stan faktyczny sprawy opierał się na kolejnym, naprzemiennym zatrudnianiu pracownika tymczasowego u pracodawcy użytkownika za pośrednictwem trzech agencji (powiązanych kapitałowo z pracodawcą użytkownikiem). Dodatkowo pracownik był zatrudniony bez przeprowadzania procesu rekrutacji, a pełnomocnikiem każdej agencji była ta sama osoba.

Pozostało 82% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara