Nazwy własne w opisie przedmiotu zamówienia

Zamawiający co do zasady nie powinien posługiwać się nazwami własnymi przy sporządzaniu opisu przedmiotu zamówienia (opz), nie chcąc narazić się na zarzut naruszenia konkurencji. Istnieją jednak wyjątki, gdy użycie nazwy własnej może zostać uznane za dopuszczalne.

Publikacja: 23.02.2022 02:00

Nazwy własne w opisie przedmiotu zamówienia

Foto: AdobeStock

Zakaz korzystania z nazw własnych w opisie przedmiotu zamówienia (opz) polega w szczególności na zakazie wskazywania znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, źródła lub szczególnego procesu, który charakteryzuje produkty lub usługi dostarczane przez konkretnego wykonawcę.

Powyższa zasada nie będzie mieć zastosowania w razie łącznego spełnienia dwóch przesłanek. Pierwszą z nich jest brak możliwości opisania przedmiotu zamówienia w precyzyjny i zrozumiały sposób. Rzeczona niemożność musi być uzasadniona specyfiką przedmiotu zamówienia oraz wynikać z jego cech technicznych, jakościowych lub funkcjonalnych. Ponadto, wskazanie w opz konkretnego producenta będzie dopuszczalne, tylko gdy nie jest możliwe zrealizowanie potrzeb zamawiającego przez inne podmioty (wyrok WSA w Łodzi z 23 lutego 2017 r., sygn. III SA/Łd 860/16).

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona