Inspektor sprawdzi dokumenty i obejrzy każdą maszynę

Zdecydowaną większość stwierdzonych nieprawidłowości w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy egzekwuje się poprzez decyzje administracyjne. Najczęściej muszą być one wykonane natychmiast.

Publikacja: 28.07.2016 06:10

Inspektor sprawdzi dokumenty i obejrzy każdą maszynę

Foto: www.sxc.hu

Kontynuujemy cykl artykułów dotyczących zagadnień najczęściej kontrolowanych przez Państwową Inspekcję Pracy. Bez wątpienia należą do nich te związane z bezpieczeństwem i higieną pracy (BHP). Nadzorowanie i sprawdzanie ich przestrzegania jest głównym celem, dla którego powołano inspekcję. Specyfika tego audytu polega na tym, że uwzględnia swoiste cechy zakładu, rodzaj wykonywanych prac, używane maszyny i urządzenia techniczne, substancje i preparaty chemiczne, wykorzystywane środki transportu.

Analizowane dokumenty

W trakcie kontroli BHP inspektor ma najmniej tzw. papierkowej roboty, gdyż przeprowadzane w jej trakcie czynności polegają głównie na wizytacji stanowisk pracy i pomieszczeń higieniczno-sanitarnych.

Przykład

Inspektor sprawdzał w firmie warunki BHP. W związku z tym przeszedł się po hali produkcyjnej, gdzie zwracał uwagę na: wyposażenie pracowników w odzież i obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej (np. okulary ochronne oraz nauszniki przeciwhałasowe), a także na to, czy maszyny i urządzenia mają osłony chroniące pracujących przed zagrożeniami mechanicznymi.

Nie oznacza to jednak, że podczas kontroli dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy inspektor w ogóle nie zajrzy do dokumentów. Będą nimi z pewnością:

- akta osobowe pracowników, na podstawie których kontrolujący ustali czy:

– zostali dopuszczeni do pracy po przeprowadzeniu badań lekarskich potwierdzających zdolność do pracy na konkretnym stanowisku oraz szkoleń BHP (§ 6 ust. 2 pkt 1, pkt 2b i pkt 2i rozporządzenia MPiPS z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika, DzU nr 62, poz. 286 ze zm.),

– mają wymagane uprawnienia kwalifikacyjne do wykonywania danego rodzaju pracy oraz czy są one odpowiednie do rodzaju wykonywanej pracy lub obsługiwanych maszyn i urządzeń (art. 237

3

§ 1 kodeksu pracy),

- ocena ryzyka zawodowego na poszczególnych stanowiskach występujących w zakładzie (art. 226 k.p.).

Niewykluczone, że inspektor zainteresuje się też dokumentacją dotyczącą stosowanych w firmie maszyn i urządzeń, aby sprawdzić czy spełniają one zasadnicze wymagania co do bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Chodzi np. o:

- dokumentację techniczno-konstrukcyjną,

- deklarację zgodności WE wystawianą przez producenta maszyny,

- dokumentację techniczno-ruchową (DTR).

Jakie tematy

Mimo że kontrole z zakresu BHP muszą uwzględniać specyfikę zakładu, istnieje pewien zestaw zagadnień, który analizuje się podczas każdej kontroli PIP z tego obszaru. Należą do nich:

1) badania lekarskie pracowników (wstępne, okresowe i ewentualnie kontrolne), potwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania danej pracy – tu inspektor sprawdzi przede wszystkim terminowość ich przeprowadzania oraz to czy podwładni nie zostali dopuszczeni do pracy bez aktualnych badań lekarskich (art. 229 § 4 k.p.).

Uwaga! Ustawodawca zezwala na dwa wyjątki od obowiązku poddania się wstępnym badaniom lekarskim. Powszechny dotyczy pracowników mających ważne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach odpowiadających proponowanym, którzy zgłoszą się do niej w określonym czasie (art. 229 § 11 i § 12 k.p.).

Szczególny odnosi się do kierowców wykonujących transport drogowy, gdyż ich badania lekarskie przeprowadza się w regularnych odstępach przez cały okres aktywności zawodowej w zakresie i na zasadach wynikających z kodeksu pracy (art. 39j ust. 2 i art. 39l ust. 3 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym; tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1414 ze zm.).

2) szkolenie BHP pracodawcy i pracowników – tu też sprawdza się głównie terminowość ich przeprowadzenia oraz to czy pracownicy nie świadczyli pracy bez nich (art. 237

3

k.p.), jak również czy szkolenie nie odbyło się jeszcze przed rozpoczęciem zatrudnienia, skoro powinno przypadać w godzinach pracy.

Dociekliwego kontrolera zainteresuje także to, czy szkolenie odbyło się na podstawie opracowanego wcześniej programu.

Uwaga!

Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem go do pracy nie jest wymagane, gdy podejmuje on pracę na tym samym stanowisku, które zajmował u pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z nim kolejnej umowy o pracę (art. 237

3

§ 2 k.p.).

3) ocena ryzyka zawodowego – inspektor sprawdzi czy została ona dokonana, czy zastosowano środki profilaktyczne w celu zmniejszenia ryzyka oraz czy pracownicy zostali poinformowani o ryzyku związanym z wykonywaną pracą (art. 226 k.p.),

4) wyznaczenie pracowników do udzielania pierwszej pomocy oraz wykonywania działań przy zwalczaniu pożarów i ewakuacji – kontrolujący sprawdzi czy szef zrealizował ten obowiązek, czy wyznaczeni pracownicy zostali odpowiednio przeszkoleni do wykonywania tych zadań oraz czy załodze przekazano informację o ich personaliach (art. 207

1

§ 1 pkt 3 k.p.),

5) wypadki – tu kontrolujący zwróci uwagę na terminowość postępowania, prawidłowość (tj. zgodność z procedurą) powołanego przez pracodawcę zespołu powypadkowego oraz samego postępowania, a także wnikliwość (tj. uwzględnienie wszystkich okoliczności i przyczyn) przeprowadzonych postępowań powypadkowych, w szczególności tych, w których zdarzenie nie zostało uznane za wypadek przy pracy lub gdy pracownika pozbawiono prawa do świadczeń.

Uwaga! Pracodawca powinien niezwłocznie zawiadomić PIP i prokuraturę o każdym śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym (tj. takim, któremu ulegnie co najmniej dwóch pracowników) wypadku przy pracy oraz o każdym innym zdarzeniu, które wywołało takie skutki, mające związek z pracą, jeżeli może być uznany za wypadek przy pracy (art. 234 § 2 k.p.).

6) pomieszczenia pracy – inspektor sprawdzi oświetlenie stanowisk pracy oraz ich dostosowanie do rodzaju pracy i potrzeb pracowników (spełnianie wymogów ergonomii), zabezpieczenie i oznakowanie miejsc niebezpiecznych, przestrzeganie zakazu palenia w miejscach do tego nieprzeznaczonych, wytyczenie bezpiecznych dróg komunikacyjnych, stan techniczny schodów lub posadzek (np. nierówności powierzchni, ubytki),

7) maszyny i urządzenia techniczne – audytora zainteresuje ich sprawność i stan techniczny oraz to czy mają wszystkie fabryczne osłony i zabezpieczenia, zaś przy urządzeniach podlegających dozorowi technicznemu – także aktualne decyzje właściwych jednostek UDT zezwalających na ich eksploatację,

8) występowanie w pomieszczeniach pracy czynników szkodliwych i uciążliwych dla zdrowia, takich jak: mikroklimat (tj. temperatura, wilgotność), hałas, wibracja, zapylenie, oświetlenie, poruszające się lub ruchome maszyny czy urządzenia, itp. Gdy inspektor je stwierdzi, będzie analizował, czy przeprowadzono badania i pomiary tych czynników oraz czy zastosowano odpowiednie środki chroniące załogę przed ich szkodliwych wpływem,

9) pomieszczenia higieniczno-sanitarne (tj. ustępy, umywalnie, natryski i szatnie) – tu będzie sprawdzane przede wszystkim ogrzewanie, oświetlenie i wentylacja,

10) utworzenie służby BHP i jej prawidłowe funkcjonowanie (art. 237

11

k.p.) – inspektor zweryfikuje przede wszystkim czy w ogóle została ona utworzona (zwłaszcza w mikrozakładach, w których zatrudniający jednego lub kilku pracowników często uważają, że obowiązek utworzenia takiej służby ich nie dotyczy), czy osoby wypełniające zadania tej służby spełniają wymagania kwalifikacyjne, przeznaczają dostateczny wymiar czasu pracy na wykonywanie zadań oraz należycie wywiązują się ze swoich obowiązków,

11) jeśli w firmie prowadzone są prace szczególnie niebezpieczne, kontrolujący sprawdzi czy pracodawca sporządził ich wykaz, ustanowił bezpośredni nadzór, zapewnił odpowiednie środki ochronne lub instruktaż załogi.

Nakazy i wystąpienia

Znakomitą większość stwierdzonych nieprawidłowości z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy inspektor pracy reguluje za pomocą decyzji administracyjnych. Są to ustne i pisemne nakazy usunięcia dostrzeżonych uchybień. Te pierwsze mogą być wykonane w trakcie kontroli. Audytor może przy tym wyznaczyć czas na ich realizację (tzw. nakazy terminowe) lub gdy zagrożone jest życie lub zdrowie pracowników – nadać im rygor natychmiastowej wykonalności na podstawie art. 108 kodeksu postępowania administracyjnego (tzw. nakazy bezterminowe). Jedynie drobne mankamenty w tej materii wolno potraktować wystąpieniem.

Przykład

Podczas kontroli inspektor stwierdził, że nie ma instrukcji bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczących obsługi maszyn i innych urządzeń technicznych na stanowiskach pracy. Ponadto część pracowników została dopuszczona do pracy bez aktualnych badań lekarskich, są nierówności i ubytki w posadzce w hali produkcyjnej oraz wadliwie przeprowadzono ocenę ryzyka zawodowego, gdyż nie uwzględniono wszystkich zagrożeń.

Jeśli pracodawca ma instrukcje BHP do obsługi maszyn i urządzeń, które umieści na stanowiskach jeszcze w czasie prowadzonej kontroli, inspektor wyda nakaz ustny. Wobec pracowników dopuszczonych do pracy bez aktualnych badań lekarskich pisemnie nakaże odsunięcie ich od wykonywania pracy do czasu uzupełnienia formalności. Ta dyspozycja podlega natychmiastowemu wykonaniu.

Z kolei usunięcie nierówności i ubytków posadzki wymaga nakładu czasu i pieniędzy, dlatego pisemny nakaz będzie przewidywał termin na ich dokonanie. W odniesieniu zaś do oceny ryzyka zawodowego inspektor skieruje do pracodawcy wniosek w wystąpieniu o ponowne jej przeprowadzenie z uwzględnieniem wszystkich zagrożeń występujących na konkretnym stanowisku.

Bez ruchu

Ponadto inspektorzy mogą wydać decyzje:

- wstrzymania prac lub działalności, gdy naruszenie bezpośrednio zagraża życiu lub zdrowiu pracowników lub innych osób wykonujących te prace bądź prowadzących działalność,

- skierowania do innych prac pracowników lub innych osób dopuszczonych do pracy wbrew przepisom przy pracach wzbronionych, szkodliwych bądź niebezpiecznych albo pracowników lub innych osób dopuszczonych do pracy przy pracach niebezpiecznych, jeżeli ci pracownicy lub osoby nie mają odpowiednich kwalifikacji,

- nakazania wstrzymania eksploatacji maszyn i urządzeń, jeśli ich używanie bezpośrednio zagraża życiu lub zdrowiu ludzi,

- zakazania wykonywania pracy lub prowadzenia działalności w miejscach, w których stan warunków pracy bezpośrednio zagraża życiu lub zdrowiu,

- nakazania ustalenia w określonym terminie okoliczności i przyczyn wypadku,

- nakazania wykonania badań i pomiarów czynników szkodliwych i uciążliwych w środowisku pracy w razie naruszenia trybu, metod, rodzaju lub częstotliwości wykonania tych badań i pomiarów lub konieczności stwierdzenia wykonywania pracy w szczególnych warunkach (art. 11 pkt 2 – 4 i pkt 6 – 6a ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy; tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 640 ze zm.).

Przykład

Podczas kontroli inspektor stwierdził, że z jednej maszyny zdemontowano osłony, co stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia pracujących przy niej osób. Dlatego wydał nakaz wstrzymujący eksploatację tego urządzenia do czasu zainstalowania osłon, opatrzony rygorem natychmiastowej wykonalności.

Autor jest prawnikiem, byłym pracownikiem PIP i specjalistą z zakresu prawa pracy

Sankcje od 1 tys. do 30 tys. zł

Większość nieprawidłowości z zakresu BHP jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, za które inspektor karze mandatem od 1 tys. do 2 tys. zł (art. 283 k.p.). W przypadku recydywy sankcja ta może wzrosnąć do 5 tys. zł (art. 96 § 1b kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia).

Zamiast mandatu inspektor może też skierować wniosek o ukaranie osoby winnej do sądu rejonowego, gdzie grzywna waha się od 1 tys. do 30 tys. zł (art. 281–283 k.p.).

Jedynie przy pierwszej kontroli w firmie można liczyć na pobłażliwość inspektorów, którzy skłonni są odstąpić od karania na rzecz środków oddziaływania wychowawczego. Warunkiem jest jednak to, aby nie stwierdzili bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia pracowników lub innych osób wykonujących pracę oraz popełnienia wykroczenia z winy umyślnej.

Kontynuujemy cykl artykułów dotyczących zagadnień najczęściej kontrolowanych przez Państwową Inspekcję Pracy. Bez wątpienia należą do nich te związane z bezpieczeństwem i higieną pracy (BHP). Nadzorowanie i sprawdzanie ich przestrzegania jest głównym celem, dla którego powołano inspekcję. Specyfika tego audytu polega na tym, że uwzględnia swoiste cechy zakładu, rodzaj wykonywanych prac, używane maszyny i urządzenia techniczne, substancje i preparaty chemiczne, wykorzystywane środki transportu.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona