Dostarczanie pracownikom wody w czasie upałów to tylko jedna z powinności pracodawców związanych z dbaniem o zdrowie zatrudnionych. Niektórzy zatrudniający dobrowolnie fundują załodze dodatkowe świadczenia, np. posiłki w służbowych stołówkach czy katering dostarczany przez zewnętrzne firmy.
Oprócz tych fakultatywnych działań przepisy przewidują rodzaje prac, przy których zakład ma obowiązek nakarmić pracowników. Także dostarczanie podwładnym środków higieny osobistej nie może zależeć od dobrej woli szefa.
Mydło dla każdego...
Środki higieny osobistej, które każdy pracodawca ma zapewniać załodze, to przede wszystkim mydło i ręczniki. Jeśli zatrudnieni wykonują prace powodujące szczególnie mocne zabrudzenia, firma powinna też zagwarantować inne środki myjące. Przyjmuje się, że przy pracach, które nie powodują konieczności mycia twarzy lub całego ciała, szef może zrealizować ten nakaz, udostępniając w toaletach mydło w dozownikach, jednorazowe papierowe ręczniki lub suszarki do rąk.
Jeżeli środki higieny osobistej przydziela się podwładnym indywidualnie, ich ilość i częstotliwość wydawania określa pracodawca. Uwzględnia przy tym rodzaj prac wykonywanych przez etatowców i stopień zanieczyszczenia ciała przy określonych pracach. Pracownikom należy udostępnić też odpowiednie pomieszczenia higieniczno-sanitarne, czyli w zależności od potrzeb – szatnie, umywalnie i pomieszczenia z natryskami, pomieszczenia higieny osobistej kobiet, ustępy, jadalnie (z wyjątkiem stołówek), palarnie, pomieszczenia do ogrzania się pracowników oraz do prania, odkażania, suszenia i odpylania odzieży roboczej i ochronnej. Ilość i wielkość tych pomieszczeń dopasowuje się do liczby zatrudnionych, stosowanych technologii i rodzajów pracy oraz warunków, w jakich ta praca jest wykonywana. Spełnienia tego obowiązku nie można uzależniać od możliwości ekonomiczno-finansowych pracodawcy. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 marca 1997 r. (II SA/Wr 1133/96).
....a darmowy obiad dla wybranych
Nie trzeba natomiast ogółowi pracowników zapewniać posiłków i napojów. Zawsze mają do nich prawo ci, którzy są zatrudnieni przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych i innych zdarzeń losowych. Wymóg ten obejmuje ponadto zaangażowanych w warunkach szczególnie uciążliwych. Przepisy nie wyjaśniają jednak, jak rozumieć to sformułowanie. Najczęściej przyjmuje się, że warunki uciążliwe występują wtedy, gdy dolegliwość samej pracy lub środowiska, w których zatrudniony pracuje, przekracza wartości średnie.