W związku z realizowaną przez Chiny koncepcją reaktywacji Jedwabnego Szlaku przedstawioną przez przewodniczącego (prezydenta) Chin Xi Jinpinga w 2013 r. (ang. the Belt and Road initiative lub w jęz. chińskim "????"), chińscy przedsiębiorcy są zachęcani do zwiększenia inwestycji poza Chinami, w szczególności w państwach Unii Europejskiej i Azji Środkowej, które mogłyby znaleźć się na trasie nowego Jedwabnego Szlaku (tzw. Go out policy).
Atrakcyjny kraj
Oczy inwestorów z Państwa Środka coraz częściej zwracają się ku Polsce i Czechom, które mają stanowić bramę i kluczowy przystanek na trasie między Chinami a pozostałymi krajami członkowskimi UE. Obszary obecnej i przyszłej współpracy to przede wszystkim transport (ze szczególnym naciskiem na kolej), przemysł spożywczy (w związku ze skandalami w przemyśle spożywczym w ostatnich latach, szczególnie mlecznym w 2008 r., Chińczycy zaczęli szczególnie zwracać uwagę na jakość i certyfikaty bezpieczeństwa żywności) i sektor rolny (polskie jabłka), przemysł meblarski (szczególnie meble z drewna) oraz górnictwo i wydobycie (w tym maszyny górnicze). Polsce służą też dobre wyniki naszej gospodarki oraz postrzeganie przez przedsiębiorców zagranicznych Polski jako jednego z najbardziej atrakcyjnych krajów Europy Środkowo-Wschodniej pod kątem przyszłych inwestycji.
Z tego względu w Chinach pojawiło się zapotrzebowanie na osoby, które mogą się pochwalić wiedzą na temat państw Europy Środkowej, w tym Polski. Jako że brakuje specjalistów z Chin, którzy znają polskie uwarunkowania, coraz więcej studentów z tego kraju rozważa studiowanie w Polsce lub odbycie staży i praktyk studenckich nad Wisłą. Popyt na specjalistów z doświadczeniem w pracy/studiach w Polsce zbiega się zarazem z coraz bardziej zaciętą rywalizacją pomiędzy chińskimi uczelniami wyższymi i ich absolwentami na rynku pracy – coraz więcej uniwersytetów Państwa Środka wprowadziło obowiązek odbycia stażu lub praktyk studenckich. Z perspektywy studentów, zdobycie praktycznego doświadczenia, szczególnie w państwie Unii Europejskiej, może stanowić przepustkę do kariery – zarówno w Chinach, jak i w Europie.
Już dzisiaj nie tylko polskie uczelnie, ale również polscy przedsiębiorcy zaczynają dostrzegać potencjał drzemiący w studentach z Chin, oferując im staże i praktyki. Z jakimi wyzwaniami na gruncie polskiego prawa imigracyjnego musi zmierzyć się polska firma, która chce przyjąć studenta z Państwa Środka na staż lub letnie praktyki?
Formalności za Wielkim Murem
Pierwszych formalności związanych ze stażem/praktykami w Polsce chiński student powinien dopełnić jeszcze w Chinach – uzyskać paszport i wizę, a w przypadku niektórych uniwersytetów również zgłosić zamiar odbycia stażu/praktyki za granicą.