Kiedy pracodawca może żądać zwrotu samochodu służbowego

Firma powinna jasno określić, czy w czasie zwolnienia lekarskiego lub pracy zdalnej pracownik jest zobowiązany do zwrotu samochodu pracodawcy, czy też nadal może z niego korzystać dla celów prywatnych.

Aktualizacja: 20.03.2021 09:05 Publikacja: 19.03.2021 23:01

Kiedy pracodawca może żądać zwrotu samochodu służbowego

Foto: Adobe Stock

Pandemia zmieniła świat nie tylko na gruncie prywatnym. Przebieg tej choroby oraz kolejne lockdowny mają realny wpływ na życie zawodowe i wypracowane dotychczas standardy w pracy. Z pewnością pozostanie z nami przyjęty model pracy zdalnej albo pracy w systemie hybrydowym oraz spadnie liczba podróży służbowych na rzecz telekonferencji. Dyrektorzy i menedżerowie firm zauważyli bowiem, że pracownicy potrafią pracować wydajnie także w trybie home office, a tym samym spadły koszty pracodawcy, które do tej pory ponosili, takie jak: wynagrodzenie za korzystanie z wynajętych powierzchni biurowych, pobór energii elektrycznej, koszty zakupu kawy czy herbaty, lub narzędzi pracy udostępnionych pracownikom. Jednym z tych narzędzi jest samochód służbowy, który pracownicy pracujący zdalnie, w szczególności dyrektorzy, kierownicy czy menedżerowie otrzymali do używania w ramach zawartej umowy od swojego pracodawcy.

Pozostało 91% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów