Takie zapowiedzi na antenie TVN24 padły z ust dr Liwiusza Laski członka Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy wskazanego przez OPZZ. Komisja zaproponuje już niebawem nowe projekty dwóch kodeksów pracy: indywidualnego i zbiorowego.

Zmiany proponowane przez ekspertów spowodują, że z przepisów zniknie krótszy, bo trwający tylko 20 dni urlop przysługujący osobom ze stażem nauki i pracy nie dłuższym niż 10 lat. Wtedy wszyscy zatrudnieni na etatach będą mieli prawo do 26 dni płatnej przerwy w pracy. Dla osób podejmujących pracę po raz pierwszy pełna pula urlopowa będzie jednak, tak jak dotychczas dostępna dopiero po upływie 12 miesięcy.

Należy jednak pamiętać, że propozycje zapisane w projekcie kodeksu będą podlegały jeszcze konsultacjom społecznym. Nie ma nawet pewności, że przygotowane przez ekspertów zmiany zostaną zaaprobowane przez rząd. Projekty zawierają bowiem wiele nowatorskich rozwiązań.

 

Zmiany dla ponad 2 milionów zatrudnionych na zleceniu i samo zatrudnionych opisywaliśmy w Rzeczpospolitej jeszcze w listopadzie zeszłego roku. Chodzi o to, że nowym kodeksie pracy ma zostać wpisana zasada w myśl której każde zatrudnienie, bez względu na jego podstawę będzie traktowane domyślnie jak zatrudnienie na etatcie. W ten sposób z rynku zniknie większość zleceń stosowanych przez przedsiębiorców, drastycznie zmaleje też liczba samo zatrudnionych.

 

Jak na razie trudno powiedzieć jaki będzie los projektów po tym jak poprzedni rząd pod kierownictwem byłej już premier Beaty Szydło zaczął wyraźnie odcinać się od efektów prac tej Komisji. Wszystko zależy teraz od tego jak nowe projekty oceni nowy rząd pod kierownictwem Premiera Mateusza Morawieckiego.