Sukcesja: fundacja rodzinna coraz bliżej

Jeśli kalendarz legislacyjny zostanie utrzymany, firmy rodzinne i przedsiębiorcy strukturyzujący ich majątki będą od przyszłego roku mogli korzystać z polskiej fundacji rodzinnej, nie oglądając się na zagraniczne rozwiązania.

Publikacja: 25.03.2021 16:30

Sukcesja: fundacja rodzinna coraz bliżej

Foto: Adobe Stock

22 marca 2021 r. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii opublikowało w Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji projekt ustawy o fundacji rodzinnej. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów, to II kwartał 2021 r., a wejście ustawy w życie – 1 stycznia 2022 r. Oznacza to dynamiczny proces legislacyjny.

Fundacja rodzinna będzie zarządzać posiadanym przez nią majątkiem (wniesionym przez fundatora) i zapewniać jego ochronę. Jej zadaniem będzie również spełnianie świadczenia na rzecz wskazanego przez fundatora beneficjenta, w szczególności pokrywanie kosztów jego utrzymania lub kształcenia albo, a w przypadku beneficjenta będącego organizacją pożytku publicznego, wspieranie realizacji przez niego celów społecznie lub gospodarczo użytecznych. By utworzyć fundację fundator będzie musiał zrealizować kilka kroków. Jednym z nich będzie ustalenie statutu i powołanie organów fundacji. Zanim to zrobi, będzie musiał zdecydować jakie mienie wniesie do fundacji, a w przypadku gdy będą to prawa udziałowe do firmy rodzinnej warto by wcześniej ustrukturyzował biznes tak by mógł być zarządzany przez fundację rodzinną.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona