Droga cywilna w sprawach o zwrot środków unijnych

Roszczenie o zwrot dofinansowania znajduje swoje umocowanie w umowie o charakterze cywilnoprawnym. Podstawą do przyznania dotacji jest bowiem cywilnoprawna umowa o dofinansowanie.

Publikacja: 15.07.2021 15:22

Droga cywilna w sprawach o zwrot środków unijnych

Foto: Adobe Stock

Kwestia dopuszczalności ścieżki cywilnej w sprawach związanych ze zwrotem środków unijnych, mimo trwającej od kilku lat dyskusji dotyczącej właściwej drogi sądowej dla roszczeń wynikających z umowy o dofinansowanie i szeregu rozstrzygnięć sądów w tym zakresie, wciąż wydaje się być doniosła. Echo braku wyraźnego przesądzenia przez ustawodawcę, który z trybów dochodzenia zwrotu środków jest wyraźnie właściwym, czy jest to tryb administracyjny czy cywilnoprawny, wciąż jest słyszalne zarówno po stronie organów, jak i beneficjentów dotacji. Ta sama sprawa może być często przedmiotem dwóch równoległych postępowań, gdyż decyzja o zwrocie dofinansowania ma charakter administracyjny, podczas gdy umowa o dofinansowanie jest umową cywilnoprawną. Takie przypadki mają najczęściej miejsce w sytuacji, gdy projekt nie został do końca rozliczony i z jednej strony, beneficjent, który twierdzi, że umowę realizuje prawidłowo, decyduje się dochodzić swojego roszczenia w trybie cywilnoprawnym, a z drugiej instytucja prowadzi postępowanie w sprawie zwrotu środków już wypłaconych i wszczyna postępowanie administracyjne.

Pozostało 92% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami