Czytaj dalej. Tylko 29,90 zł miesięcznie
Dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykuły z Rzeczpospolitej i Plus Minus.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne obowiązuje do końca listopada 2021 r. Po tym terminie wejdą w życie przepisy pozwalające na przeprowadzenie, równie szybko i bez udziału sądu, postępowania o zatwierdzenie układu.
Aktualizacja: 15.07.2021 15:27 Publikacja: 15.07.2021 15:27
Foto: AdobeStock
Z powodu rosnącej liczby spraw rozpoznawanych przez sądy powszechne, w tym również spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych, konieczne było przyjęcie rozwiązań legislacyjnych, które umożliwią sprawne zarządzanie postępowaniami sądowymi. Tym bardziej, że postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe pod względem organizacyjnym są najtrudniejszymi postępowaniami sądowymi. Występują w nich: dwa organy sądowe (sąd i sędzia-komisarz), organy pozasądowe (syndyk, nadzorca układu, nadzorca sądowy, zarządca), dłużnik, wierzyciele (przy czym niekiedy w postępowaniach tych występuje 100 i więcej wierzycieli). Ustawodawca zdecydował się na wdrożenie uproszczonej formy restrukturyzacji niemalże całkowicie pozbawionej udziału sądu, w miejsce którego nadzór nad przebiegiem postępowania przejął wyznaczony przez dłużnika doradca restrukturyzacyjny. Dzięki temu zabiegowi stworzono procedurę charakteryzującą się szybkością i pewnością otwarcia jak i prostotą restrukturyzacji, pozbawioną potrzeby przygotowania skomplikowanego wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego czy znacznej liczby oświadczeń i dokumentów.
Dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykuły z Rzeczpospolitej i Plus Minus.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Nauczyciel zatrudniony na cząstkę etatu nie będzie musiał spędzać dodatkowej godziny w szkole.
Ułaskawienie dla Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika nie kończy sprawy - wynika z wtorkowego orzeczenia Sądu Najwyższego, który uchylił decyzję o umorzeniu sprawy i przekazał ją do ponownego rozpatrzenia w sądzie okręgowym.
Palestra ma propozycję nowego rodzaju umowy, która dawałaby jej członkom wszelkie korzyści z zatrudnienia na etacie, ale bez podporządkowania pracodawcy.
Decyzje wydawane przez komisję ds. rosyjskich nacisków będą w praktyce oznaczały niemożność objęcia funkcji w administracji rządowej i samorządowej.
Jedenastu profesorów nauk prawnych podpisało się pod oświadczeniem, w którym wyrazili stanowczy sprzeciw wobec brutalnego ataku ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka na profesora Jana Zimmermanna.
Prawo i orzecznictwo nie jest jednoznaczne, opóźnienie może mieć daleko idące konsekwencje.
Prowadzenie działalności gospodarczej jest obecnie obarczone znaczącym ryzykiem. Szybkie zmiany gospodarcze, polityczne i społeczne stawiają przed spółkami wiele możliwości, ale są jednocześnie znaczącym wyzwaniem, niejednokrotnie skutkującym zakończeniem funkcjonowania. W dzisiejszych czasach ważne jest, aby poza szukaniem nowych możliwości rozwoju, kontrolować także sytuację przedsiębiorstwa w kontekście zdolności do kontynuowania działalności.
Trzeba być przygotowanym na współpracę z syndykiem.
Przepis art. 127 ustawy z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze swoją dyspozycją obejmuje bezskuteczność w stosunku do masy upadłości tylko określonych czynności prawnych (umów i jednostronnych czynności prawnych) w sposób ważny i skuteczny, dokonanych przez upadłego w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Nie dotyczy zaś innych zdarzeń prawnych (deliktów, bezpodstawnego wzbogacenia, nienależnego świadczenia), które stanowiły źródło jego świadczenia
O czym powinien pamiętać menedżer przed złożeniem wniosku?
W 2024 r. w Polsce trzykrotnie więcej firm ogłosi niewypłacalność niż w 2019 r. – wynika z prognoz Allianz Trade. To kilkakrotnie większy skok niż w którymkolwiek ze 41 państw z listy. To w dużej mierze efekt zmiany przepisów.
Pracodawca nie może obniżyć swojej wpłaty podstawowej za uczestnika pracowniczego planu kapitałowego. W przepisach wymieniono jednak sytuacje, gdy w ogóle jej nie finansuje.
Zainicjowanie postępowania o zatwierdzenie układu nie chroni członków zarządu przed odpowiedzialnością za niezłożenie wniosku upadłościowego w terminie. Projektowane zmiany taką ochronę zapewnią – od daty obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Po katastrofie wywołanej zniszczenie zapory na Dnieprze prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski oświadczył, że "Rosja jest rządzona przez dzikusów".
Ruszający okres sezonowych zajęć, m.in. w budownictwie, wpłynął w marcu na wzrost liczby ogłoszeń na portalach rekrutacyjnych i przyczynił się do spadku bezrobocia.
W ramach rozwijania kontrofensywy od niedzieli, 4 czerwca, Ukraina prowadzi działania kontrofensywne, z różnymi wynikami, co najmniej na trzech odcinkach frontu - czytamy w najnowszej analizie think tanku z USA, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).
Chiny zawarły tajne porozumienie z władzami Kuby, które ma dotyczyć budowy na Kubie chińskiej stacji nasłuchowej pozwalającej przechwytywać komunikację elektroniczną z południowo-wschodnich stanów USA - informuje "The Wall Street Journal".
Federalna wielka ława przysięgłych postawiła Donalda Trumpa w stan oskarżenia, w związku z przechowywaniem przez niego niejawnych dokumentów i obstrukcję wymiaru sprawiedliwości - twierdzi prawnik byłego prezydenta USA i drugie źródło, znające szczegóły sprawy.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ukraina walczy ze skutkami zniszczenia zapory w Nowej Kachowce, wysadzonej przez Rosjan. Zdaniem strony ukraińskiej, wskutek kataklizmu ucierpi 40 tys. ludzi, w tym 25 tys. mieszkańców regionów kontrolowanych przez Rosję.
Wystarczy jedna składka, by obywatel Ukrainy czy Białorusi mógł dostać polską emeryturę minimalną – umowy z tymi krajami otworzyły pole do nadużyć.
Inflacja będzie nadal zmierzała w kierunku celu NBP. Jesienią może się rozpocząć dyskusja o poluzowaniu polityki pieniężnej – powiedział prezes banku centralnego Adam Glapiński.
Niedaleko plaż, gdzie 6 czerwca 1944 r. lądowali alianci, Niemcy jeszcze przez 11 miesięcy bronili Wału Atlantyckiego.
Bezrobocie to przy naszej demografii strachy na Lachy, ale inflacja – wbrew temu, co mówi prezes NBP Adam Glapiński – jest nadal groźna. Dlatego wyższym stopom procentowym trzeba dać dłużej popracować. Dywagacje o ich obniżce w tym roku są zdecydowanie przedwczesne.
Polacy upatrują zagrożenia dla bezpieczeństwa swoich danych głównie w fałszywych mailach i SMS-ach. Największą obawą jest to, że ktoś weźmie kredyt w naszym imieniu – wynika z badania pod patronatem UODO.
Na fali ożywienia w sezonowych branżach przybywa ogłoszeń na portalach rekrutacyjnych i w urzędach pracy, choć nadal mniej ich niż przed rokiem.
Amerykańska dyrygentka Marin Alsop, która została dyrektorką w Katowicach, to artystka o ciekawej biografii i ważnej pozycji w świecie.
Na niewątpliwy sukces, jakim było w lipcu 1943 r. dotarcie Jana Karskiego do Ameryki wraz z dowodami Holokaustu, pracowało wielu ludzi. Ich odwaga i poświęcenie są godne pamięci nie mniej niż postawa legendarnego kuriera.
Anomalie w chińskich danych handlowych i brak zgodności z innymi wskaźnikami sprawiają, że część analityków kwestionuje ich rzetelność.
Wizyta Antony’ego Blinkena w Pekinie to sygnał, że Xi Jinping dystansuje się od Władimira Putina.
Ponad połowa ankietowanych uważa, że polityka komunikacyjna rządu powinna być bardziej zrównoważona. Wsparcie samych kierowców akceptują nieliczni.
Ekolodzy triumfują: WSA wstrzymał wykonanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydanej przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Losy kopalni w Turowie rozstrzygną się w ciągu trzech miesięcy.
Po słabym kwietniu maj podgrzał polski rynek pracy. Wzrosła liczba ofert online oraz w urzędach.
„Rigoletta” w Gdańsku w scenerii kamperowej warto obejrzeć głównie dla dwóch nazwisk, Jarosława Szemeta oraz Joanny Kędzior.
Po te najbardziej wartościowe strony przychodzą. O te najtańsze nikt się nie zwraca.
Okulary mieszanej rzeczywistości Vision Pro nie przypadły rynkowi do gustu. Konsumentów zaskoczyły wysoką ceną, a inwestorzy przecenili akcje spółki.
Do połowy maja tegoroczny ruch w sklepach był 9,2 proc. wyższy niż przed rokiem. Aż 88 proc. ankietowanych choć raz odwiedziło w tym czasie jakiś dyskont.
Wiosna 1945 r. była w Europie Środkowej wyjątkowo ciepła i słoneczna. Wraz ze słońcem i ciepłem do Niemiec wkraczały wojska alianckie prące jak burza w kierunku Berlina. Hitler wiedział już, że nic ich nie zatrzyma. Dlatego wydał rozkaz zniszczenia Niemiec, aby aliantów witała jedynie spalona ziemia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas