Krajowa Izba Doradców Podatkowych krytycznie o projekcie ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem

Projekt ustawy sukcesyjnej ma tyle wad, że wręcz zwiększa ilość barier przy przejmowaniu biznesu po śmierci przedsiębiorcy – uważa samorząd.

Publikacja: 26.04.2018 08:39

Krajowa Izba Doradców Podatkowych krytycznie o projekcie ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem

Foto: Adobe Stock

Rządowy projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej jest bublem prawnym – ocenia Krajowa Izba Doradców Podatkowych. Władze tego samorządu w piśmie wysłanym do Sejmu zwracają uwagę, że chociaż cel samej ustawy jest słuszny, to poszczególne rozwiązania wcale go nie realizują.

Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, prof. dr hab. Adam Mariański zwraca uwagę, że projektodawca całkowicie pomija problemy z dziedziczeniem przedsiębiorstwa zmarłej osoby fizycznej przez kilku spadkobierców. Dotyczy to zarówno możliwości wspólnego kontynuowania działalności gospodarczej spadkodawcy, jak i wstąpienia w te prawa tylko niektórych ze spadkobierców, a tym samym rozliczeń między nimi.

– Projektodawca nie zauważa olbrzymich problemów praktycznych z dziedziczeniem ogółu praw i obowiązków w spółkach prawa handlowego, które to prawa są niepodzielne, a tym samym uniemożliwia wstąpienie więcej niż jednego spadkobiercy do takiej spółki – komentuje prof. Mariański.

Doradcy wytykają projektowi także wady związane z samymi podatkami. Zwracają uwagę, że rządowe propozycje nie likwidują ryzyk w procesie stopniowego przekazywania władzy i majątku w podmiotach prawnych, jeszcze za życia dotychczasowego właściciela firmy. Wskazują, że ryzyka te są związane z nieprawidłowym zastosowaniem przepisów przeciw unikaniu opodatkowania oraz tych dotyczących cen transferowych.

KIDP zwraca też uwagę, że projektowana ustawa nie przewiduje wprowadzenia do polskiego porządku prawnego kilku korzystnych rozwiązań, proponowanych wcześniej przez samorząd doradców. Chodzi o fundacje prywatne lub podobne podmioty, które służyłyby ograniczeniu dostępu do majątku przedsiębiorstwa, a równocześnie mającego na celu jego zachowanie oraz pomnażanie. – To kolosalne znaczenie dla rozwoju polskich firm rodzinnych – podkreśla prof. Mariański.

Projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej jest jednym z elementów tzw. pakietu stu zmian dla firm. Jego wprowadzenie zapowiadał premier Mateusz Morawiecki. Przepisy o dziedziczeniu biznesu co do zasady mają wyjść naprzeciw coraz częstszej potrzebie przekazania biznesu w inne ręce.

Taka potrzeba jest aktualna zwłaszcza w przypadku przedsiębiorców, którzy założyli swoje firmy u progu zmian ustrojowych pod koniec lat 80., a dziś są w podeszłym wieku. W Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jest dziś 2,4 mln rodzinnych firm, a ok. 200 tys. ma właścicieli starszych niż 65 lat.

Dzięki projektowanej ustawie, w przypadku śmierci osoby fizycznej będącej właścicielem firmy, w mocy pozostaną kontrakty, umowy o pracę, zezwolenia czy koncesje zawarte przez dane przedsiębiorstwo i jego dotyczące. Dodatkowo ustawa ułatwi rozliczanie podatków i zwolni z podatku od spadków osobę przejmującą przedsiębiorstwo. Takie rozwiązania były ogólnie dobrze przyjęte przez organizacje biznesowe, w tym BCC, KIG czy Lewiatana. Jednak eksperci tych organizacji wskazywali, że projekt nie jest idealny i należy w nim poprawić luki, w tym dotyczące spraw podatkowych.

Nad projektem pracuje obecnie sejmowa komisja nadzwyczajna ds. deregulacji. Ustawa ma być stosowana, jeżeli śmierć przedsiębiorcy nastąpi po 31 maja 2018 r. ©?

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
Prawo
„Komisja może wezwać każdego, nie tylko Tuska. I każdemu wyrządzić krzywdę”
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach