Roszczenie o uznanie choroby zawodowej - wystarczy samo domniemanie

Aby uwzględnić roszczenie o uznanie choroby zawodowej wystarczy, co do zasady, że schorzenie jest wymienione w wykazie takich chorób, a praca była wykonywana w warunkach narażających na jej powstanie.

Aktualizacja: 15.08.2021 09:37 Publikacja: 15.08.2021 00:01

Roszczenie o uznanie choroby zawodowej - wystarczy samo domniemanie

Foto: Adobe Stock

W polskim prawie za chorobę zawodową uważa się schorzenie wymienione w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych „narażeniem zawodowym" – art. 2351 kodeksu pracy.

Wykaz chorób zawodowych zawiera załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1367; dalej: rozporządzenie RM). Załącznik ten wskazuje też okres, w którym wystąpienie udokumentowanych objawów chorobowych upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej, mimo wcześniejszego zakończenia pracy w narażeniu zawodowym.

Pozostało 94% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara