Dawn raid, czyli nalot służb o świcie: jak przygotować się na kontrolę przedsiębiorstwa

Niezapowiedziana kontrola zakłóca funkcjonowanie firmy wprowadzając chaos i stres. Jakie działania powinien podjąć przedsiębiorca, żeby je zminimalizować, nie dać się zaskoczyć niezapowiedzianą kontrolą i przywrócić niezakłóconą działalność swojej firmy?

Aktualizacja: 07.08.2021 17:53 Publikacja: 07.08.2021 00:01

Dawn raid, czyli nalot służb o świcie: jak przygotować się na kontrolę przedsiębiorstwa

Foto: Adobe Stock

Dawn raid, czyli popularny „nalot o świcie" („dawn" – ang. świt, „raid" – ang. nalot) to niezapowiedziana wizyta funkcjonariuszy lub przedstawicieli organów i służb zwyczajowo przeprowadzana wczesnym rankiem i z zaskoczenia. To określenie znane już nie tylko z programów informacyjnych czy filmów sensacyjnych, ale realny problem dla wielu przedsiębiorców. Niezapowiedziane kontrole pomieszczeń służbowych połączone z żądaniem wydania dokumentów, zabezpieczeniem nośników i sprzętów, przesłuchaniem pracowników czy nawet zamknięciem i zapieczętowaniem pomieszczeń zdarzają się coraz częściej. Z roku na rok powiększa się liczba regulacji prawnych, na podstawie których organy państwowe mogą przeprowadzać tego rodzaju działania. „Naloty" przeprowadzane są m.in. przez organy ścigania w ramach prowadzonych postępowań karnych, postępowań podatkowych, w tym zwłaszcza w sprawach wyłudzeń VAT-u lub karuzeli podatkowych, jak również ostatnio coraz częściej w związku z ze zmowami przetargowymi przez organy ochrony konkurencji.

Pozostało 86% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona