Woda z wodociągu staje się coraz droższa i należy się liczyć z dalszym wzrostem cen. Sytuacja ta zmusza do poszukiwania innych źródeł wody do celów gospodarczych. Najprostszym rozwiązaniem jest zbieranie wody deszczowej. Wykorzystuje się do tego dachy domów, na których instaluje się odpowiednie urządzenia. Zebrana woda może służyć między innymi do spłukiwania ubikacji, mycia samochodu, podlewania ogródka itp.

Specjaliści są przekonani, że już w niedalekiej przyszłości wodę deszczową będziemy musieli gromadzić ze względów nie tylko ekonomicznych, lecz także ekologicznych. Badania wykazały, że człowiek w ciągu doby zużywa średnio 150 litrów wody. Z tego tylko około 3 litrów wypija, a pozostałą ilość przeznacza na utrzymanie czystości. A do tego drugiego zastosowania znakomicie nadaje się woda deszczowa.

Obecnie w domach jednorodzinnych rury do odbioru wody deszczowej są podłączone do rur kanalizacyjnych. Niewykluczone, że w przyszłości za podłączenie takie trzeba będzie płacić.

Wszystko wskazuje więc na to, że zapotrzebowanie na wodę deszczową będzie rosło. Przed firmami budującymi systemy do gromadzenia wody oraz zbierającymi wodę deszczową w celu jej sprzedaży jest niezła przyszłość.